Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

YİNE Mİ?

Ali KILIÇ

10 Temmuz 2015, 13:42

Ali KILIÇ

Yine mi?
Kaç gün yada haftadır basında çıkan Sincan Uygur bölgesi yani Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerinin sözde başına gelen olayları ve yaşadıkları zulümleri izliyoruz, yani yine bir algı operasyonu ve yine biz.

Bu tür olaylar aslında beyinlerimize çok zamandır yükleniyor, geçmişte Adnan Menderesin uçaklar dolusu altınları gibi, dahası geçenlerde yapılan ve hala devam eden Myanmar’lı Müslümanların sorunlarını anlatmak için kullanılan resimler bu olaydaki ahlaki ve etik seviyenin ne kadar diplerde olduğunun açık göstergesi değil mi?..

Çin’de ki depremde ölen Tibet’li Budistleri kendi inançlarına göre yakma hazırlığında olan rahipleri olayı çarpıtarak Müslümanları yakıyorlarmış gibi aktarılması, yine bir başka resim Çin’de eylem yapan Tayland’lılara yapılan operasyonu Myanmar’lı Müslümanlara gibi göstermek, bir başkası Nijerya da bir petrol patlamasında ölenleri Myanmar’da yakmışlar gibi göstermek (Kaynak Haber7).

Sorun yok mu?

Elbette var ve ilgilenmeliyiz, ama siyasi olarak ilgilenilmesi gereken olayları çarpıtarak muhatabımızı gerip kızdırmak soruna eğilirken başvurabileceğimiz her türlü çözüm yolunun da önünü tıkar..

Şimdi aynı operasyon Çin deki Müslüman Türkler ile alakalı yapılıyor, üstelik bu sefer yapılan en büyük ithalat ve ihracat ortağımız ile aramızda yapılıyor.

Peki neden?

Çok basit büyük güçler kendi siyasi hedeflerine ulaşırken muhataplarının  her türlü problemini acite ederek masaya sürerler, biz de yeriz önünü arkasını incelemeden hemen sosyal medya ağı ile kampanyalar başlar ve sorun devlet ricalleri arasında sorun oluşturmaya karşılıklı uyarılara varıncaya kadar çıkar..

Çin gerçeği de şu, Uygur bölgesinde konuşlanan El kaide vari terör örgütünün Çin de daha evvel yapılan bir terör saldırısına karşı devletin örgütü bitirme kararı çerçevesinde yaptığı operasyon..

Kaynak oradaki mevcut yaşam ile alakalı http://m.milliyet.com.tr/aa-uygur-bolgesine-girdi-iste

Burada da sorun yok mu? elbette var ama çözümü bu değil, algı operasyonu hiç doğru değil..

Peki netice?

Netice şu dostlar.

Çin vatandaşlarına uyarıda bulundu Türkiye’ye seyahat ederken kalabalıklara yaklaşmayın filme almayın yalnız gezmeyin, bunu duyan Çin’li turist gelir mi? gelmez..

En büyük krom ve mermer alıcısı en büyük tedarikçi ülkemiz olan ticari ortağımızın yerelde yatırım yapmış büyük devlet firmaları uyarıda bulunuyor;

Çin’den gelebilecek yatırımcı firmalar tedirgin gelebilecek yatırımlar etkilenebilir..

Ticari bağımız Almanya’nın önüne geçip Rusya’nın ardından en büyük ikinci ticari ortağımız olan Çin ile olmaması gereken sorunlar artık masada..

Dünya güçlerinin Çin’i durdurup aramızda yapılan ticari ve güvenlik başlıklı anlaşmaları sabote edip, Rusya ve İran gibi kendilerine olası rakipleri stratejik olarak oyunun dışına itme planlarına piyon olmadan akıllıca davranıp olayların gerçek yüzüne bakarak bilinçli ve bilgili bir eylem şekli geliştirmemiz lazım..

Biz bu senaryoları daha evvel içeride yada dışarıda çok izledik artık yeter..

Ez cümle dostlar olayların arka planını görerek gaza gelmeden her olayda fayda zarar maliyet hesabı yaparak tepki vermeliyiz..

Saygı ile..

Bu haber 2663 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010