Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

"KARA KARDEŞLER"

Ali KILIÇ

07 Şubat 2015, 18:07

Ali KILIÇ


Gambiya'dan Almanya'ya Hüzünlü bir yolculuğun hazin neticesi…

Gemilerde konteynerlerin içinde gizli kapaklı gelmişler bu garip ülkeye, her gelen bir hikaye getirmiş ardında her gelen bir bekleyen bırakmış sıla da, dinledikçe ilgim ve şükrüm arttı, ama unutmayalım onların şuan yaşadıklarını geçmişte bizim ülkemizden olanlarda yaşadılar.

Hatta ve hatta daha ilginci geliş hikayelerinin gelişme bölümü, bu gardaşların yaşadıkları köyün tümü ortak para toplayıp, imece usulü yani, bu seçilmişleri Avrupa’ya gönderir onlardan çalışıp para göndermelerini beklermiş, ama bilmezler ki geldikleri yer yabancı bir yer, bu insanlar yol bilmez dil bilmez bu da işin trajik bölümü.

Bir de olayın Avrupa tarafı var, program için gittiğimiz yer kilisenin yanında çok güzel hazırlanmış bir bina, bu projenin başında olan yetkili yetmiş yaşını aşmış bir papaz var ve işini çok iyi yapıyor.

 Gayet anlayışlı ve hoş görülü davranıyorlar, din değiştirmeleri için fiili baskı yok, ancak o kadar iyi davranıyorlar ki zamanla iman problemi olanlarda bu hazin olay gerçekleşirse çok  garip olmaz.

Ezemin kızının da yer aldığı sosyal sorumluluk projesi çalışmasında ablamın Müslüman olduğunu öğrenince daha bir kendilerinden görmüş ve öylede yakın davranmışlar..

Ablam bana anlatınca bende tanımak ve tanışmak için gittim bu programa, İbrahim, İbrahim, imam ve Saik Gambiya'dan gelmişler.

 Müslüman olduğumuzu öğrendiklerinde sordukları ilk soru..

 -Arapça biliyormusun ?

İkinci soru

-Salat ı Cuma’yı nerede kılabiliriz.

Resim çektirmek istediğimi söyleyince imanını haykırırcasına havalandı şehadet parmakları birleştik ALLAH BÜYÜK, ALLAH BİR kelamında ve bu beni daha bir duygulandırdı.

Belki şuan çoğumuz şunu düşünebiliriz bunlardan bizde iki milyon var, ama böylesi yok.

Gördüklerimi, dinlediklerimi ve gözlemlediklerimi gördükçe Hacı Nurettin efendinin ezan duası ve duanın doğruluğu tekrar çınladı kulaklarımda.

Yarabbi devletimizi koru, yarabbi vatanımızı koru, yarabbi ordumuzu koru, yarabbi hükümetimizi koru, yarabbi reisi cumhurumuzu koru, yarabbi başbakanımızı koru, yarabbi ümmeti koru, yarabbi bize birlik ve beraberlik ver….

Arkadaşlar..

Sınırlarımızı kapatalım dünyaya, kapımızı kapatalım şehirlere, gözlerimizi kapatalım evdeki sorunlara, eğer bitiyorsa, buyurun kapatalım bitsin…

 Ama bitmiyor.

Saygı ile..

Ali KILIÇ / Otlukbelican.com

Bu haber 1220 defa okunmutur.

FENAFİLLAH20 Ekim 2018
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010