Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

SANAL MÜMİNLER

Etem ALBAYRAK

26 Ağustos 2014, 12:14

Etem ALBAYRAK

20 yıldan beri öz kardeşine selam bile vermeyen, sanalist kahramanlar facede kardeşlik ve dostluk sözleri paylaşarak, göz boyamaya,  gerçek hayatta kaybettikleri insan ilişkilerini ve itibarlarını, sanal alemde geri kazanmaya çalışıyorlar.
 

Sanal alemde herkes o kadar iyi, o kadar kibar, o kadar efendi ki, şaşırıyorsunuz, memlekette hiç kötü kalmamış. Peki, gerçek hayatta gördüğümüz şerefsiz ve haysiyetsizler nerede? Yoksa onların sanal dünyası ayrı mı? Çal, çırp, her haltı ye, yorulunca iki güzel söz, bir islami fotoğraf ile kendini temizle.

Başkalarından kopyalayıp kendi sayfalarına yapıştırdıkları, üç beş kelimelik atasözleri ile “ne kadar”  iyi bir insan olduklarını kısa ve basit yoldan göstermeye çalışıyorlar. Hâlbuki paylaştıkları sözler ile kendi yaşamları tamamen tezat. Kendi ana babasının sözünü bir kere bile dinlemeyenler, hiç tanımadıkları bir atanın sözü ile idealist bir insan imajı çizerler.

Birçoğunun sayfasında, yüzlerce hatta binlerce arkadaşı var. Arkadaş;  dost demektir, yoldaş demektir. Peki, bu kadar arkadaşın içerisinden kaç tanesinin elini sıkıp merhaba dedin, kaç tanesinin bir yakını öldüğünde, cenazesinde saf tuttun, kaçının evinin kapısını bir bayram sabahı çalarak bayramlaştın, kaçının derdini sorup açmışın tok musun diyebildin? Eğer bunları yapamadıysan bu kişiler senin nereden arkadaşın oluyorlar. Sadece sayfandaki arkadaş sayısını artırıp, başkalarına gösteriş yapmak için önüne geleni arkadaş olarak eklediğin sanal insan sürüsüdür.

Attığı her adımın fotoğrafını çeken, yaptığı kahvaltının fotoğrafını paylaşan ya da amcasıyla bir bardak çay içip altına da büyük harflerle “amcamla çay keyfi” yazanlar, acaba o fotoğrafa yansıyan görüntünün bir başkası için ne kadar önemli olduğunu düşünüyorlar. Bugün, yediğini içtiğini reklam edip yayınlayanlar, birkaç yıl sonra aynı reklamdan bıkınca acaba nelerini yayınlayacaklar.

Hastanenin acil servisinde serum takılırken “çok hastayım, şu anda acil servisteyim” diye not düşerler. Madem hastasın, sağ koluna serum takılırken, sol kolunla fotoğraf çekip paylaşmak nereden aklına geliyor. Sen bünyeyi değil kafayı üşütmüşsün.

Sanal alemin birde mezar taşıyla selfi yapanları var. Teyzesinin mezarı başında fotoğraf çekilip, bir fedakarlıkmış gibi facede paylaşan müminler, eve gidince bilgisayarlarından bir Yasin-i Şerif paylaşsınlar teyzelerinin ruhu için.

Bizim Face müminleri, her Cuma İslami fotoğraf paylaşmayı asla ihmal etmez, kazaya bırakmazlar. Hatta o kadar yoğunlaşırlar ki, Cuma namazına gitmeyi bile unuturlar. Facede Kâbe’nin fotoğrafını, Peygamberimizin sakalı Şerifinin, Kuran-ı Kerim’in fotoğraflarını paylaşarak, biraz Müslümanlık, biraz ibadet yapıp, bolca da sevaba girdiklerini sanıyorlar. Hatta altına not düşüyorlar “Paylaşan Cennetlik olsun” “Paylaşmayan bizden değildir”.

Ne zamandan beri, Cennetin yolu faceden geçmeye başladı. Hangi İlmihal, fotoğraf paylaşmayı sevap diye yazmaya başladı. Hangi Diyanet, Müslümanlığı bir face sayfasına sığdırdı? Bari abdest alıp, klavyenin başına öyle oturun da, abdestsiz ibadet yapmayın. Çarpılırsınız…!

Sevgi ve Saygılarımla…

Etem ALBAYRAK

Bu haber 2333 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010