Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

BEŞERİ MÜNASEBETLER

Zakir YILDIZ

13 Haziran 2014, 18:03

Zakir YILDIZ

"BEŞERÎ MÜNASEBETLER"

Koskoca bir dünyanın küçücük bir köy halini aldığı bir zamanın nesilleriyiz. Maddî ve teknolojik gelişmeler baş döndürücü bir şekilde devam ederken aynı şeyi manevî değerler için söylemek  mümkün değildir.

Pek çok alanda dinimizin güzelliklerini unuttuğumuz gibi, akrabalık ve komşuluk ilişkilerimizde de manevî bir erozyonla karşı karşıyayız.

Günümüz Müslümanı, ana-baba tarafından akrabalarına iyilikte bulunmaktan, kol kanat germekten, sıla-i rahimde bulunmaktan, çok uzaktır. Aynı uzaklık ve yabancılık koşmalarımızla olan ilişkilerimizde de mevcuttur.

 Günümüzde, zorunlu ilişkiler dışında "herkesin kendi işine baktığı" bir hayat anlayışı hâkimdir.

Bu konularda Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in uyarı ve tavsiyelerine kulak vermeliyiz.

 “Bir adam: Ya Rasulallah! Benim akrabam var. Ben kendilerini ziyaret ediyorum, onlar bana gelip gitmiyorlar. Ben onlara iyilik ediyorum, onlar bana kötülük ediyorlar. Ben onlara anlayışlı davranıyorum, onlarsa bana kaba davranıyorlar, dedi.

Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v.): “Eğer dediğin gibi isen, (görünüşe göre) onlar, senin iyi davranışlarının altında eziliyorlar. Sen böyle davrandıkça, Allah’ın yardımı seninledir.” buyurdu.

 

Kıymetli dostlar

Bizler, “Akraba ziyaretini kesen kimse cennete giremez.” “Rızkının çoğalmasını, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin.”[ buyuran bir peygamberin ümmeti değil miyiz?

            “Cebrâil bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım.” buyurarak komşuluk hukukuna dikkat çeken,

"Komşularına iyi komşuluk et ki gerçek Müslüman olasın." buyurmak suretiyle, bir anlamda gerçek Müslüman olmayı, iyi bir insan olmayı komşularla iyi ilişkiler içinde bulunmaya bağlayan,

"Kötülüğünden, komşusunun emin olmadığı kimse cennete giremez."  buyurarak iyi bir komşu olmakla cennete girme arasında bağ kuran hadis-i şeriflere kulak mı tıkayacağız?

 

        Gelin hep birlikte yüce dinimiz İslam’ın dünya ve ahiret huzurunu temin edecek emir ve yasaklarına kulak verelim. Beşerî münasebetlerimizde rehberimiz, yüce kitabımız Kurân ve onun canlı örneği Hz. Peygamber (s.a.v.) olsun.

Akraba ve komşularımızı ziyaret edelim, aramızda selamlaşma ve muhabbet eksik olmasın. Hasta olan akraba ve komşularımızla daha fazla ilgilenelim.

Davetlerine ve cenazelerine iştirak edelim. Sevinç ve üzüntülerini paylaşıp akraba ve komşular arası ilişkileri güçlendirmek için gayret gösterelim.

Akraba ve komşularımızı incitmeyelim. “İyiliğe iyilik her kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin işidir” sözünü hatırlayarak, bizi ziyaret etmeyen akraba ve komşularımızı biz ziyaret edelim, bize kötülük yapan akraba ve komşularımıza biz iyilik yapalım. Bize kaba davranan akraba ve komşularımıza biz anlayışlı davranalım.

Allah kuranı kerimin Nisa Suresi 36. ayetinde: Allah'a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.”

 

Zakir YILDIZ

Otlukbelican.com

Bu haber 2923 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010