Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

ECNEBİ TABUTU

Etem ALBAYRAK

24 Mart 2014, 11:29

Etem ALBAYRAK

“ECNEBİ TABUTU”

Memleketlerine ayaklarıyla gelmeyenler, ecnebi tabutuyla gelecekler.

Uzun yıllar önce, geçim derdi, ekmek derdi, daha iyi bir hayat derdi insanları gurbet hayatına sürüklemiş. Gurbete yapılan ilk yolculukların ilk planlarında, temelli bir yaşam hayal edilmemiş, belli bir zaman dilimi içerisinde, belli miktarda kazanç sağlayıp, memlekete ve sevdiklerine geri dönülecekti. Ne yazık ki evdeki hesap gurbete uymayınca işler tersine dönmüş ve bir bir çekilmiş geride kalanlar gurbet hayatının içerisine.

Bizim dilimizde “Gurbet”in kelime anlamı; gariplik, yabancılık, yabancı bir memleket anlamına gelmektedir.

Bizler memleketimizde yaşıyoruz, azına da çoğuna da, varlığına da yokluğuna da kanaat ederek, hayatın rüzgârı ile oradan oraya savrulurken, memleketin nimetlerinin belki de birçoğunun farkında bile değiliz. Gurbettekiler ise memleket sevdasının burunlarını sızlatması ile günlerini, aylarını, yıllarını, en kötüsü de ömürlerini tüketiyorlar.

Ömrünün çoğunu gurbette geçiren ve maddi hedeflerine fazlasıyla ulaşanlar, ömürlerinin son çeyreğinde ya da uzatmalarında acaba neyin peşindeler ki son nefeslerine kadar gurbetin kahrını çekerler. Özellikle yaşı kemale ermiş, bir ayağı çukura girmiş, işten güçten elini eteğini çekmiş insanlar, neden hala gurbette uzun hava çekerler. Memlekete dönmeyişlerindeki ısrarın sebebi nedir?  Bir kaçış mı, bir arayış mı yoksa bir korku mu?

Bu dünyada ikinci bir yaşam yok, tekrarı da yok, gördükleri de bu, görecekleri de bu.

Azrail’in adres bulma sorunu yok, her nerede olursan ol, vakit geldiğinde ecel mutlaka kapını çalacak. Hiç kimse ne bir eksik ne de bir fazla yaşayacak, değişen tek şey vatanında ezan sesiyle ölmek yada gurbette çan sesiyle ölmek. Ayaklarınla gelmediğin vatanına, bagaj arasında ecnebi tabutunun içerisinde geleceksin. Artık hükümsüz olan pasaportuna, etkisiz eleman mühürü vurulduktan sonra, istesen de gümrükteki ay yıldızı göremeyecek, memleketinin suyu ile abdest alıp, güneşi ile günahlarını kurutamayacaksın.

Ecnebi tabutunda 3 bin kilometre yolculuk yaparak, memleketinin mezarlığına temelli dönüş yapan mevtanın sela’sını kim verecek, imamın şehadet sualine kim, neye göre cevap verecek. Üzerine uzatıldığın musallaya hangi bayrak gölge edecek.

Şimdi dur kendi cenazene. Gurbetçi Kişi Niyetine..!

 

Etem ALBAYRAK

Bu haber 2329 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010