Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

PARA ve İNSAN

Etem ALBAYRAK

03 Şubat 2014, 13:56

Etem ALBAYRAK

“PARA ve İNSAN”

    Paranın insan hayatındaki yeri ve önemi, tartışılmaz boyutlara ulaştı. Derlerdi ki “para her şey değil, her derdin ilacı değil” evet doğru para her şey değil ama “çok şey”. İnsanların değer sıralamasında bile neredeyse ilk sıraya oturmuş durumda. İnsanlar artık, değer yargılarını kaybetmiş, paranın hükümdarlığına boyun eğmiş durumdalar. Bu yüzdendir ki para insanlara bakış açımızı bile değiştiriyor. Kimi, nasıl yargılayacağımıza bile para karar veriyor.

   Fakir birinin gayri meşru çocuğu olursa piç olur, zenginin gayri meşru çocuğu olursa yasak aşkın meyvesi olur. Fakir eşini aldatırsa zina olur, zengin aldatırsa kaçamak olur. Fakir delikanlı, sevdiğinin peşinde koşarsa sapık olur, zengin koşarsa playboy erkek olur. Üç beş fakir bir araya toplanırsa çete olur, zenginler toplanırsa heyet toplantısı olur. Fakir çalarsa hırsızlık olur, zengin çalarsa yolsuzluk ya da usulsüzlük olur. Zenginin fikri proje olur, fakirin fikri haddini bilmez densizlik olur.

    Kavramların ve tanımlamaların bile, cepteki paraya göre değiştiği bir dünyada, biz hangi adaleti arıyoruz. Kime hangi adaleti paylaştırıyoruz. Bakarken bile göremediğimiz ama görmek istediğimiz şekilde gördüğümüz insanları, hak ettikleri gibi değil de, cüzdanlarının kalınlıklarına göre değerlendirip, adaleti ve eşitliği pay etmeye çalışıyoruz. Vicdani anayasamızda hemen yargılayıp birine beraat, diğerine müebbet verebiliyoruz. Gerekçeli karar ise sadece paralı olması ya da parasız olmasıdır.

   Onur, şahsiyet ve hakkaniyet kazanmak yerine, sadece para kazanmayı hedefleyen insanlar, hedeflerine ulaşınca, etrafındaki insanlara da sadece parasal bir çift göz ile bakarlar ama asla göremezler gerçek değerleri. Çünkü paranın esiri olan bu insanlar karşısındakine bakarken ona vereceği değer parasının çokluğu ya da yokluğu kadardır. 

   Para insanların yaşantısında ihtiyaç gidermek için bir araçtır. Ne yazık ki bu araç kutsal bir evrim geçirmiş gibi, insanların onurlarını ve namuslarını pazara çıkaracak kadar ilahlaşmıştır.

Söyleyecek daha çok sözüm var ama param yok…!

 
Etem ALBAYRAK
Otlukbelican.com

Bu haber 2566 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010