Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

"BURASI ERZİNCAN"

Etem ALBAYRAK

27 Eylül 2013, 16:45

Etem ALBAYRAK

“BURASI ERZİNCAN”

   Her insan memleketini sever, ama az, ama çok. Herkes için memleketinin anlam taşıyan özellikleri, vazgeçilmez güzellikleri ve unutulmaz hatıraları vardır. Aynı güzellikleri başka yerlerde bulsanız bile, bir başkadır memleketinizdeki. Herkes sevdiği kadar anlar ve yaşar bu güzellikleri. Sevginin kantarı olmaz, ölçüsü olmaz, bu yüzden kimse başka yerlerle kıyaslamasın Erzincan’ı. Her yerin güzelliği de özelliği de kendisine hastır, tozuyla toprağıyla, bağıyla bahçesiyle, acısıyla tatlısıyla işte Erzincan:

Madde 1: Erzincan’da deniz yoktur, aramayın. Yokluğu bizim suçumuz değil, illa da su arıyorsanız Fırat, Şelale ve Otlukbeli Gölü de işinizi görür.

Madde 2: Erzincan hem sıcaktır, hem de soğuk. Yazları yakar, kışları dondurur. Rüzgârı keser, ayazı süründürür, kalın giyinin, kimseye dert dinletmeyin.

Madde 3: Erzincan’da her yol Dörtyol’a çıkar, kaybolmayı denemeyin, başaramazsınız. Çünkü burası Türkiye’nin en planlı şehridir.

Madde 4: Nisan, Mayıs aylarında, yanınızdan şemsiyeyi eksik etmeyin, yağdı mı tam yağar, yıktı mı tam yıkar, bu şehrin şakası yoktur.

Madde 5: Otogardaki çığırtkanlara itibar etmeyin, siz bildiğinizi seçin, duyduğunuz sesler onların ağız alışkanlığıdır, yatarken bile aynı sesleri çıkarırlar.

Madde 6: Gri şehir, memur kenti, emekli şehri, küçük şehir gibi kavramlar kullanmayın. Başkalarının canlısı kadar bizim deprem şehidimiz var. Sadece İstanbul’da 4 tane Erzincan var.

Madde 7: Adamı adam gibidir, adam satmaz, kadını ihramdır günah satmaz, yüreği de, plakası da altın gibidir, hep 24 ayar.

Madde 8: Bu şehrin insanı; sağcı olur, solcu olur ama vatan haini olmaz, memleketini milletini satmaz, yokluğa, sefalete boyun eğer, yine de isyan çıkarmaz.

Madde 9: Delisi bile akıllıdır bu şehrin, sevdirir kendini, hepsinin ayrı özellikleri vardır, belli eder yerini.

Madde 10: Ankara’da kanun çıkar, Erzincan’da uygulama başlar. Bu şehir küçük Türkiye’dir, bu şehir düşerse bilin ki Türkiye düşecektir.

Madde 11: Bu şehrin gece hayatı yoktur. İlla da gece hayatı istiyorsanız, hayatta kaldığınız için, sabaha kadar dua edebilirsiniz. Bu şehir her şerri kaldırmaz.

Madde 12: Yemek konusunda sakın laf etmeyin, Dönerimiz dünyada bir numara. Her yemeği yapar, her yemeği satarız. Balığı bile Lazlar tutar Erzincan’lılar satar.

Madde 13: Cimin Üzümü’nün, Otlukbeli Çiçek Balı’nın ve Erzincan Tulum Peyniri’nin korsanını yapmaya kalkmayın, başaramazsınız. Başka şehirlerdeki gıda kalpazanları çok uğraştılar ama beceremediler. Çünkü bunlar Allah vergisi.

Madde 14: Bu şehrin taşı toprağı altın değildir, boşuna delik deşik etmeyin. Bizde taş taştır, toprak ta topraktır, yani her şey ederi kadardır.

Madde 15: Küçük bir şehirmiş deyip geçmeyin, bu topraklar Medine’ye vakıf olmuş, Osmanlının mutfağına harman olmuştur.

Madde 16: Bağı burada, Bahçesi buradadır, Divanı burada, Dergahı buradadır. Nerede olursa olsun Sultan, başkenti Şehr-i Can’dır, burası Erzincan’dır…

Etem ALBAYRAK
 
wwwotlukbelican.com

Bu haber 3015 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010