Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

"KURTARICI ARAMAK"

OsmanDEMİRDÖĞEN

12 Şubat 2013, 17:34

OsmanDEMİRDÖĞEN

Yönetimle ilgili beklentilerimiz genellikle yöneticiyi tanımlamaktan kaynaklanan problemler nedeniyle giderek farklılaşmaktadır. Yönetici eldeki kaynakları (sermaye, işgücü, girdiler,vs..) en iyi şekilde kullanarak önceden belirlenen bir hedefe ulaşmaya çalışan kişidir. Bu tanımdan anlaşılan en önemli husus, yöneticinin yapacağı işlerin eldeki kaynaklarla sınırlı olduğudur. Bir başka deyişle, eldeki kaynakların miktarı ve kalitesi yöneticinin başarısını önemli ölçüde etkilemektedir.

Kurtarıcı ise en umutsuz şartlarda ortaya çıkan ve kısıtlı kaynaklarla orantısız iyileşmeler sağlayan kişidir. Ya da kontrolsüz olarak ortalıkta mevcut olan güçleri bir araya getirerek genellikle geçici başarılar elde eden kişidir. Başarının geçici olmasının bir nedeni ortaya çıkan başarının  paylaşılması esnasında oluşan çatışmalardır. Diğer bir neden ise kurtarıcının uzun bir süre alternatifinin bulunamayacağı düşüncesidir.  

Kurtarıcı beklemek mevcut durumdan kurtulmak için gösterilen en pasif tepkidir. Risk almadan, herhangi bir yükümlülük altına girmeden gösterilen bu tepki genelde kurtarıcı ortaya çıktıktan (ve bazen çıkarıldıktan) sonra itaate veya kulluğa dönüşür. Yapılan her şey sorgusuz sualsiz kabul edilir ve yapılan işlerde hikmet aranmaya başlanır.  Sonuçta eleştirilmeyen, sorgulanmayan kurtarıcılar diktatöre dönüşür. Tarih bu tür “kurtarıcı” örnekleriyle doludur.

Yönetici ve kurtarıcı arasındaki farklılıkları kısmen ortaya koyduktan sonra bizim için uygun olana karar vermemiz gerekir. Bazı kurum ve kuruluşlara yönetici seçilirken de yine kurtarıcı veya yönetici özelliklerinden hangisinin önemli olduğuna bakmak gerekir. Özellikle bu kurumlarla doğrudan ilgili kişilerin tespitleri son derece önemlidir. Seçilen kişi öncelikle bu gruba hizmet verecektir. Kuruluşla dolaylı olarak ilgili olan kişi ve kuruluşların beklentileri de önemlidir. Ancak, bu kişi ve kuruluşlar esas kuruluşun yapı ve işleyişini tam olarak bilemedikleri için yanlış karar verme ve yanlış anlaşılma ihtimalleri yüksektir.  

Bir takım kuruluşların başarısı elbette temsil ettiği kitlenin başarısına bağlıdır. Tek başına yöneticinin, kuruluştaki ilgili kişilerin desteği olmadan başarılı olması veya kendini başarılı göstermesi mümkün değildir. Bu tavır içerisine giren kişiler muhtemelen çevresi tarafından kurtarıcı yerine konulan kişilerdir. Yöneticinin başarılı olması için yönettiği kurum veya kuruluştaki herkesin kendi üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Herhangi bir fikir üretmeden, yol göstermeden, verilen hizmetleri veya yapılan işleri başarısız göstererek yöneticilerin başarısız olduğunu göstermeye çalışarak bir yerlere gelmeye çalışan kişi veya grupların kişisel menfaat peşinde oldukları düşünülebilir. Bu noktada gerek yönetici adaylarının gerek taraftarlarının dikkatli olması ve yönetimine talip oldukları kurum veya kuruluşa zarar vermemeleri gerekir. Yine yönetime talip olurken temel hareket noktası kurum veya kuruluşun başarısı için çalışmak olmalı, kişisel menfaat ve hesaplaşma olmamalıdır. Adaylar da bu noktada dikkatli olup taraftarlarının kişisel hesaplarından dolayı kendisini yanıltmalarına imkan vermemelidir.

Kurum ve kuruluşların başarılarının tek kişiye bağlı olduğu dönemler artık geride kalmıştır. Yönetim belirli bilimsel esaslar dahilinde yürümektedir. Kurtarıcılara ümit bağlamak yerine herkesin kendi üzerine düşeni yapması, öncelikle herkesin kendi kurum ve kuruluşunun başarısı için çözümler üretmesi ve bunları yöneticinin kim olduğuna bakmaksızın uygulanması için çalışmalıdır. Körü körüne, hamasi duygularla bir süre sonra yanlış anlaşılabilecek diyaloglara girilmemelidir. Kimin yönetici olacağına karar verme durumunda olan kitle aradığı nitelikleri taşıyan adaylara yönelmeli ve kişisel menfaatlerden ziyade kurumun ve mensuplarının menfaatlerini ön plana almalıdır.  

Yöneticilerin kişilikleri ve nitelikleri elbette önemlidir. Ancak yöneticiliğin kişiselleştirilmemesi gerekir.  Seçilecek veya atanacak yöneticinin kurumdaki her türlü farklılığı tolere edecek bir anlayışa sahip olması, gücünü yaptığı veya yapacağı işten alması ve değişimi iyi yönetmesi halinde başarılı olması mümkündür.

Kısaca, kurtarıcı beklemek yerine, kurumsal ihtiyaçlara en iyi cevap verecek, oradaki kaynakları en etkin bir şekilde kurumun ve mensuplarının lehine kullanacak, kişisel hedeflerini kurumsal hedeflerin önüne geçirmeyecek kişiler arasından seçim yapılmalıdır.

 

Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN

Erzurum ABİGEM Direktörü

Bu haber 3955 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010