Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

VATANDAŞ SEÇİMDEN NE BEKLİYOR ?

OsmanDEMİRDÖĞEN

03 Ocak 2013, 14:47

OsmanDEMİRDÖĞEN

Siyasi partilerin seçimden beklentileri oldukça açıktır: Seçimi kazanmak ve iktidar olmak. Fakat bu seçimlerde ana unsur olan vatandaşın seçimden beklentisini iyi analiz etmek gerekir. Çünkü şu anda karar verici durumunda olan onlardır.

Karar vericilerin doğru ve sağlıklı kararlar verebilmeleri için doğru ve sağlıklı bilgilere ihtiyaçları vardır. Seçim süreci içerisinde bu doğru ve sağlıklı bilgileri seçmene sağlayacak olanlar da siyasi partilerdir. Siyasi partilerin, seçmenin demografik özelliklerini, siyasi partilerden beklentilerini ve kendi gelecekleri için nasıl bir yapı düşündüklerini dikkate almaları gerekmektedir. Önceki seçimlerde insanlar takım tutar gibi yada gerçekten kendi dünya görüşlerini en iyi temsil eden partiyi seçerek oy verirlerdi. Halkın gelir durumundaki ve eğitim düzeyindeki gelişmelerin yanı sıra, siyasi partilerin vizyon ve misyon olarak birbirlerine benzerliklerinin artması vatandaşların seçim yaparken önceliklerini değiştirmiş gibi görünmektedir. Artık her şeyi “büyüklerimiz” bilir yaklaşımı da bu gelişmeler doğrultusunda anlamını yitirmiş gözükmektedir. Artık herkes her şeyi iyi bilmektedir. Belki de kısa dönemde siyasi partilerin başlangıç noktaları bu ifade olmalıdır.

Kısa bir Türkiye turu ve eğitim görevlisi olarak katıldığım ülkemizin 81 ilinden gelmiş olan bir seminerin katılımcılarından edindiğim izlenimler, bu seçimlerde insanların hamasi duygularla, idealist tavırlarla seçim yapmayacakları yönündeydi. Dolmuşta giderken kulak misafiri olduğum bir konuşmada bir kişinin diğerine  “xxx partisi iyi tepki gösteriyor ama çözüm önermi-yor” şeklindeki görüşü gerçekten dikkat çekiciydi. Bu ifadenin dikkat çekici olmasının bir nedeni de bu konuşmanın karı-koca arasında geçmesiydi.  Aile fertleri arasında bile düşünce farklılıkları olduğu dikkate alınarak “paket program”ların sunulmaması gerekir.

Ülkenin Bütünlüğü, siyasi istikrar, gelir düzeyi, işsizlik, milli ve manevi değerlere sahiplik, gelecekteki beklentiler ve siyasi parti odaklı kişisel beklentiler elbetteki seçimlerde başlıca kriterler olacaktır. Ancak, önceliklerin belirlenmesi gerekir. Vatandaşın önceliği ile siyasi partilerin önceliklerinin birbirine uygun olması halinde tercihler kolaylaşacaktır.

Son günlerde dikkat çeken bir başka husus ise siyasi parti liderlerinin birbirlerin karşı kullandığı üsluptur.  Kavgacı, alaycı hatta küçümseyici ifade ve tavırlar siyasetin vatandaş düzeyindeki saygınlığını iyice azaltmaktadır. Belki de en iyi yaklaşım “Başkasının zilleti ile izzet bulunamaz” felsefesinden hareketle bir seviye oluşturmak ve hizmet kalitesinin kaliteli insanlar vasıtasıyla yükseltilebileceği anlayışını insanlara hissettirmektir. Bu insanlar mı bize hizmet edecek diye düşünen ve büyük ölçüde eğitimli ve gelir durumu iyi olan insanların büyük bir kısmı, gereksiz tartışmalarla birbirlerini yıpratan liderlerin veya siyasilerin sebep olduğu “kararsız” grubunda olan kişilerdir. Bu kişilerin nitelikli, seviyeli ve çözüm üreten liderlere yöneleceğini tahmin etmek kehanet olmayacaktır.

Gelelim “Vatandaş seçimden ne bekliyor” sorumuzun cevabına. Vatandaş sizsiniz. Ne istediğinizi en iyi siz bilirsiniz!
 
Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN
Atatürk Üniversitesi
İİBF. Öğretim Üyesi

Bu haber 1964 defa okunmutur.

BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010