Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

"BIÇAK KEMİĞE DAYANDI"

Etem ALBAYRAK

27 Eylül 2012, 12:28

Etem ALBAYRAK

               
“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

   Ülkemizde 28 yıldan beri yaşanan terör saldırılarına karşın 24 yıldan beri liderler hep aynı sözü söylüyorlar.

    Ülkemizde 1980’li yıllarda peydahlanan terör, günümüze kadar büyüyerek gelen, Türkiye’nin en önemli sorunu oldu. Türkiye, başına bela olan terör sorununu çözmek için, yıllardır gece gündüz mücadele veriyor ama henüz bir arpa boyu bile yol alınamadı.

   1990’lı yıllarda sadece Güneydoğu’da kanlı eylemler yapan terör örgütü, artık Türkiye’nin her köşesine sıçramış, her köşesinde can almaya, kan dökmeye devam ediyor.

   Terörle mücadelede her hükümet, her lider farklı yöntemler izlese de, birçok konuda fikir ayrılıklarına düşseler de, hepsinin birleştiği ortak nokta hiç değişmedi. Değişmeyen tek şey, her terör saldırısından sonra, her şehit haberinden sonra, verilen hep aynı demeç:  “Bıçak Kemiğe Dayandı”

   Turgut Özal’dan Süleyman Demirel’e, Tansu Çiller’den Mesut Yılmaz’a, Murat Karayalçın’dan Deniz Baykal’a, Necmettin Erbakan’dan Devlet Bahçeli’ye, Bülent Ecevit’ten Recep Tayyip Erdoğan’a kadar her lider, “Bıçak Kemiğe Dayandı” sözleriyle yaraları sarmaya, acıları azaltmaya çalıştılar. Sözler sadece sözde kalınca ne yaralar sarıldı ne de acılar azaldı.

   20 yıl önce yetim kalan şehit çocukları da şehit olmaya başladı, ama söz aynı söz, “Bıçak Kemiğe Dayandı”.

    Türk insanı artık “söz”den usandı, “kınama”dan usandı. Şehit analarının yanan yüreği, artık ne söz ile nede kınama ile soğur. Gözyaşlarını saklamak için dip köşe ağlayan şehit babalarının, ulu orta haykırarak ağlayan şehit analarının yüreği, bir tek şey istiyor: “Vur Emri”

   Ağlayan şehit analarını söz ile teselli etmeyin, çünkü yangınlar söz ile söndürülmez. Kaldı ki bizim tesellimiz yüce Allah’tan zaten verilmiş, şehitlerimizi cennetiyle müjdelemiş.

   Askeri ve sivil makamlar, her şehit cenazesinde en önde saf tutarak hep aynı demeçleri, aynı teselliyi verirler şehit yakınlarına. “Şehidimizin kanı yerde kalmayacak”, “Yapanların yanına kar kalmayacak”, “Vatan sağ olsun”…  Acılı aileler bu laflara artık kanmıyor ama devlete saygısından, vatana sevgisinden, Allah’a imanından dolayı ses çıkarmıyor, acısını yüreğine gömüyor, metanetli olmaya çalışıyor.

   Ateş, hep düştüğü yeri yaktı, komşusunu hiç acıtmadı. Herkesin duyarlı olması için, her ocağa ateş düşmesi mi lazım? Her aileden bir yiğidi toprağa vermek mi lazım? Yaşananlar karşısında gözlerinizi ve kulaklarınızı kapatmayın, açın, açınki kalbinize ince bir sızı indiğinde, insanlığınızı ve vicdanınızı bulasınız.

   On binlerce evladını toprağa veren bu millet, bu filmi de çok izledi, bu sözleri de çok dinledi. Artık sözü eyleme çevirmenin vakti gelmedi mi? Bu millet, bu devlet, üç beş çapulcuyla mücadele edemeyecek mi?

   Artık ne söz istiyor bu millet, ne de şehit, bir tek şey istiyor; o da üç harfli bir emir: “Vur”

 

Etem ALBAYRAK

Otlukbelican.com

erturkuaz@hotmail.com

Bu haber 3549 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010