Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

"HIZLI AMA PLANLI BÜYÜMEK"

OsmanDEMİRDÖĞEN

29 Ağustos 2012, 17:18

OsmanDEMİRDÖĞEN

"ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ - HIZLI AMA PLANLI BÜYÜMEK"
    Erzincan Net Gazetesi’nde yer alan “Üniversitenin Hızına Erzincan Yetişemiyor” haberi, pirenin ayaklarının kesildiği zaman kulaklarının duymadığının ortaya konulduğu “bilimsel!” çalışmayı hatırlatıyor.

    Kapasite Planlama faaliyetinin eksikliğinin belirgin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu problem çözülmediği takdirde hem Erzincan Üniversitesi hem de Erzincan ili için ciddi imaj problemi oluşturacaktır. Barınma, yeme-içme ve diğer ihtiyaçlarını karşılayamayan öğrenciler okullarını bırakmak zorunda kalabilirler ve daha sonra ki yıllarda diğer öğrencilerin Erzincan Üniversitesi’ni tercih etmelerini engelleyebilirler.
   
     İşletmelerin büyümesi, o işletmenin ürünlerinin müşteriler tarafından tekrar satın alınmasına bağlıdır. Müşteri, memnun olmadığı ürünü tekrar satın almayacağı için müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayamayan işletmeler yok olmak durumunda kalırlar. Üniversiteler de birer işletmedir. Bu işletmenin müşterileri de başta veliler ve öğrenciler olmak üzere içinde bulunduğu toplumdur. Bu nedenle Üniversite, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak durumundadır.
  
    Her gün bir Fakülte ya da Yüksekokul açmak başarı göstergesi değildir. Bu fakülte ve Yüksekokullarda yeterli öğretim elemanının sağlanmasının yanı sıra eğitim ve öğretim görecek olan öğrencilere ikamet edeceği, yemek yiyeceği ve diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılayacağı altyapının da sağlanması zorunludur.  Aksi takdirde Erzincan Üniversitesi’nde kendisine bir gelecek sağlamak için gelen yüzlerce öğrenci ve ailesinin mağdur olmasına sebep olunur ve bu, dişinden tırnağından artırarak çocuklarını okutmak isteyen ailelerin mağdur edilmesi ve bir fakülte yada yüksekokul kazanmak için gece gündüz çalışan öğrencilerin emeklerinin zayii edilmesi anlamına gelir ki bu çok ağır bir vebaldir.
    Öğrenci başına düşecek olan konaklama, yiyecek, sosyal tesis vb. imkanların planlanması oldukça basittir.  Birçok üniversite, fiziksel ihtiyaçlarını belirlerken fizibilite çalışması yapmaktadırlar. Eğitim ve öğretim amaçlı olarak yapılacak binalarda öğrenci başına 5 m2 alan esas alınmaktadır. Örneğin herhangi bir fakültede 5 sene sonunda toplam 1920 öğrencinin eğitim göreceği düşünülürse 9600m2’lik bir bina söz konusu olacaktır. Aynı şekilde Yönetim binası için çalışan başına 20m2 alan esas alınmaktadır.  Kütüphane için toplam öğrenci kapasitesinin %70’i ve öğrenci başına 0,7 m2 alan esas alınmaktadır. 600 kişiye aynı anda hizmet verebilecek Kongre ve Kültür Merkezlerinde kişi başına 5 m2 alan esas alınmaktadır. Yurtlar için, öğrenci başına 8 m2, Kafeteryalar için öğrenci başına 6m2  alan esas alınmaktadır. 

    Fiziksel planlamanın yanı sıra, gelen öğrenci sayısına ve belirli bir dönem içerisine ulaşılacak sayıya göre ildeki özel sektör, üniversitenin ihtiyaçlarını karşılamak için yapabilecekleri yatırımlar hakkında yönlendirilebilir. İldeki meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve ilgili kamu kuruluşları bilgilendirilerek olası ihtiyaçlar hakkında bilgi verilebilir. Bilindiği gibi muhtemel her bir ihtiyaç, özel sektör için muhtemel bir yatırım alanı olabilir. Öğrenciler için yeterli yurt yoksa, ve yatak açığı özel sektör için karlı bir yatırım alanı ise bu tür bir yatırım yapılabilir. Üniversite, kendi karşılayamadığı ihtiyaçlarının, özel sektör tarafından sağlanması için gerekli bilgileri sağlamalıdır. Bu şekilde Üniversite, ilin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunma görevini de yerine getirmiş olacaktır. Daha fazla istihdam, daha fazla gelir ve hayat standartları yükselmiş bir il, öğrenciler için de cazip bir yer olacaktır.

    Konaklamak, yemek ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ortalıkta dolaşan insanların sayısının fazla olması bir büyüme göstergesi olarak alınmamalı, aksine ileride doğabilecek daha büyük problemlerin işareti olarak algılanarak bir an önce gerekli önlemler alınmalıdır.  Üniversite, planlama ve işbirliği konularında da bulunduğu topluma öncülük etmelidir.
   Planlı olarak ta hızlı büyümek mümkündür, yeter ki tek amaç paydaşlarına en yüksek faydayı sağlayacak  ÜNİVERSİTE olsun.

Prof. Dr. Osman Demirdöğen
Atatürk Üniversitesi
İİBF Öğretim Üyesi

Bu haber 2332 defa okunmutur.

BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010