Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

CUMHURİYET CUMHURUNDUR

Zakir YILDIZ

03 Kasım 2010, 17:05

Zakir YILDIZ

"CUMHURİYET CUMHURUNDUR"
  Tarih boyunca hakkı, adaleti yeryüzüne hâkim kılmak için mücadele veren milletimiz, 19. yüzyılın sonlarında adeta tarih sahnesinden silinme tehli- kesiyle karşı karşıya kalmıştır. Uzak coğrafyalardaki toprakları elinden çıkmakla kalmamış, Osmanlı uygarlığının merkezi olan Anadolu da düşman tarafından işgal edilmiştir. Bu cendereden kurtulmanın tek yolu olarak, yeniden bir mücadeleyi kuşanmak ve elde kalan son imkânları bu mücadeleye hasretmek gerekmiştir.
 
  Milli mücadele, bir var olma kavgası olarak cereyan etmiş, Anadolu topraklarını vatan bilen herkes, canını, malını, ırzını, namusunu, toprağını korumanın, kurtarmanın mücadelesinden galip çıkmıştır. Milletin ‘özne’ olduğu bir mücadelenin ertesinde devlet düzeni olarak millet-egemen bir yapı öngörülmüş, mücadeleyi yürüten Büyük Millet Meclisi, 29 Ekim 1923’te devletin rejiminin cumhuriyet olduğunu ilan etmiştir.
 
  87. yılına ulaştığımız Cumhuriyet, bu süre zarfında birçok badire atlatmış, darbeler görmüş, muhtıralar yaşamıştır. Her seferinde de bunun bedelini ‘cumhur’ ödemiştir.
 
  Tankları sokaklara sürenler de, gece yarısı bildirilerini yayınlayanlar da, ülkenin Başbakanı’nı idam edenler de, Cumhuriyet’i korumak için bunları yaptıklarını iddia etmiştir. Bütün bunların tekrar yaşanmaması için cumhurla Cumhuriyet’in barışması sağlanmalı, herkesin rejim içinde kendine yer bulacağı bir ortam hazırlanmalıdır.
 
  Anayasa değişikliği paketini, bu yolda atılan önemli bir adım olarak gördük; 12 Eylül’deki referandumu bu manada önemsedik ve destekledik. Üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne, devletin bireyinden bireyin devletine atılan adımları normalleşme sürecine bir katkı olarak değerlendirdik.
 
  Cumhuriyet cumhurundur. Bunun için cumhur, öz yurdunda dininden, hayat tarzından, düşünce yapısından dolayı parya muamelesi görmemeli, kimse de böyle görme hakkını kendisinde bulmamalıdır. Hizmet ettirmek için değer atfedilen, ancak sosyal toplum içinde bulunmasına izin verilmeyen insanların ikinci sınıf görülmesinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Vergi tahsil edilirken, herkesin eşit sayıldığı ülkemizde, bütün kurumlar vatandaşlık kavramı içinde yer alan herkese eşit miktarda açılmalıdır. Üretime destek olup temel unsuru oluşturanlar, demokratik bir rejim olan Cumhuriyet’te kendisini eşit olarak hissetmeli ve bütün haklardan eşit olarak yararlanmalıdır.
 
  Cumhuriyet rejiminin en temel esası olan parlamentonun üzerindeki yargı tehdidi ortadan kaldırılmalı; yasama, yürütme ve yargı erkleri arasındaki görev tanımları demokratik sistemin gerekleri doğrultusunda dizayn edilmelidir. 
 
  Halkın egemenliğinin esas olduğu, halktan cumhuriyetini korumak için komploların üretilmediği, gece yarısı bildirilerinin olmadığı, yargı önünde herkesin eşit olduğu, yargı tarafsızlığının sağlandığı bir hayat tarzı, bütün vatandaşlarımızın en doğal hakkıdır.
 
  Devlet, millet içindir. Devlet; Türküne, Kürdüne, Lazına, Çerkesine; Alevisine, Sünnisine, Ateistine; başı örtülüye, başı açığa eşit mesafede durmalı, vatandaşları arasında ayrımcılık yapmamalıdır. Buna ulaşmanın yolu da, yamalarla ayakta tutulmaya çalışılan anayasanın, tam demokratik bir anayasaya dönüştürülmesinden geçmektedir.
 
   87. yılında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çağın gerisinde kalmış bir müessese olarak tanımlanmasına yol açacak uygulamalardan vazgeçmeli, halkının mutluluğunu, refahını, yücelmesini gözeten; çağdaş, bu topraklar üzerinde yaşayan ve kendisini vatandaş olarak tanımlayan herkesi candan kucaklayan, demokrasinin tüm kurallarıyla işlediği, şeffaf bir yapıya kavuşmalıdır.

 

Zakir YILDIZ.
DİYANET-SEN ŞUBE BAŞKANI

Bu haber 2511 defa okunmutur.

BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010