Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

"YILLAR YOLLAR"

Etem ALBAYRAK

30 Temmuz 2011, 18:35

Etem ALBAYRAK

“YILLAR YOLLAR”

 

   1992 Yılında büyük ümitlerle, büyük heveslerle, niyet edilip besmelesi çekilen Otlukbeli Harmantepe arasındaki karayolunun serüveni, her yıl yeni ümitler, yeni bekleyişler içerisinde günümüze kadar taşındı.

   1991 yılında ilçe olan Otlukbeli’nin 1992 yılında gencecik bir ilçe olmasına rağmen, büyük düşünerek çıktığı bu yolda, çizdiği yol haritasına rağmen, yapılan istimlaklara ve karşılığındaki hak edişlerin sahiplerine ödenmesine rağmen, her dönem seçim malzemesi yapılmış, alkışlar alınmış seçimler kazanılmış fakat vaadden öteye geçilmemiş, bölge insanı avutulmuştur. Siyasi partilerin bu oyalamaları karşısında dik durup bekleyişini sürdüren Otlukbeli yeri gelince dersini, yeri gelince desteğini vermeyi de bilmiştir.

 

    Projenin çizilişinden itibaren ilçemizde görev yapan Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Meclis üyelerimiz, her zaman üstlerine düşeni yapmaya çalışmış, projenin takipçisi olmuş, her fırsatta üstüne üstüne giderek, yol yapımının gündemde kalmasını sağlamış, ara ara kıvılcımlar başlatmış ve nihayetinde bu konuyu alevlendirerek yolun yapımına gecikmeli de olsa başlanmıştır. 2007 ve 2008 Yıllarında Karadivan ve Söğütlü köylerinde acil iyileştirilmesi gereken bölgelerde çalışmalar yapılmış, sonrasında ise durmuştu. Birkaç yıl aradan sonra tekrar çalışmalar başlamış ve yolun tamamının yapılması için bekleyişler son bulmuştur.

 

   Şu bir gerçektir ki karayolunun tamamlanarak hizmete açılması Otlukbeli’ne çok büyük katkılar sağlayacaktır. Geçmişte ve günümüzde yakınından geçen yol güzergâhını kendi lehine çevirip maddi avantaj olarak kullanan ve çok büyük menfi değerler kazanan birçok yerleşim yeri olmuştur. Nasıl ki tarihte ipek yolunun geçtiği yerler daha çok kalkınmışsa, günümüzde de büyük karayollarının yanı başındaki yerleşim yerleri, pastadaki aslan payını almaktadırlar. Yolun ve ulaşımın ne kadar önemli olduğunu, geçmişte yaşanmış bir örnekle daha iyi algılayabiliriz. Zamanın Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz’e denir ki;  “Tren yolu gelecek, ama Topkapı sarayının bahçesinden geçecek” Padişahta cevaben şöyle söyler  “Tren gelsin yeter ki, isterse sırtımdan geçsin”

 

 

   İlçemizde yapılan Otlukbeli Panellerinin birinde Almanya’dan gelen gurbetçi bir vatandaşımız kürsüye gelerek söz almış ve şunları dile getirmişti; “Üç Bin kilometre yol geliyoruz yorulmuyoruz, ama son 40 kilometre gözümüzde büyüyor, sayın Milletvekillerimizin bunu görmelerini istiyoruz” diye temennide ve serzenişte bulunmuştu. Nihayet temenniler asfalta dönüşmeye başladı, gözlerinde büyüyen yol ise, kavuşmanın son virajları olacak.

 

   Otlukbeli, ısrarla aynı hedefe yürümenin semeresini görmeye başladı gecikmeli olsa da. İnşallah bundan sonrada, diğer ihtiyaçları için fikir bütünlüğü içerisinde yürüyüşlerini devam ettirir. Hedef aynı, fikir aynı olursa; ulaşmak daha kolay olur.

 

 

   Yatırımın, Hizmetin, Teknolojinin gelmesi için yol lazım, İlimin, Bilimin, Ekonominin gelmesi için yol lazım, En önemlisi insanın gelmesi için yol lazım…

   Yolun Açık Olsun Otlukbeli…

 

Etem ALBAYRAK

Bu haber 2502 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010