Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

FENAFİLLAH

Etem ALBAYRAK

20 Ekim 2018, 21:37

Etem ALBAYRAK


FENAFİLLAH

İnsanoğlunun ihtiyaç, istek ve arzularının sınırı yoktur. Buna karşılık dünyada ki, imkân ve olanaklar ise sınırlıdır. Dünya, hiç kimsenin sınırsız isteklerine cevap veremez. Elindeki ile hiçbir zaman yetinmeyen insanoğlu hep bir fazlasını ister.

İnsan, cismen küçük, zayıf ve aciz olmakla birlikte, çok yüksek bir ruh taşır. Sayılamayacak kadar istek ve arzuya sahiptir. İstek ve arzularını, kötü olanlarından arındırıp seçen, nefsini tertemiz tutan ise imandır.

Hep bir sonraki kazanç ve hedefi için emek sarf eden insanoğlu, mücadelenin nereye kadar olduğunu ve ne zaman sonlanacağını asla bilemez. Doyumsuz nefsini tatmin edebilmek için ömür boyu gece gündüz demeden hırsla ve tiryakilikle dünyevi hedefleri uğruna mücadele eder.

Elde ettiği her kazanç ve ulaştığı her mevki makamdan sonra, doyumsuzluk bir kez daha başlar ve yeni hedefler belirlenir. Dünya hayatında hep daha çok kazanma hırsı sürer ama asla tam olarak mutluluk yakalanamaz. Çünkü mutluluk maddiyata ve makamlara bağlanmıştır. Hâlbuki insanoğlu kendisinin dünya üzerindeki bir zerreden ibaret olduğunu daha sonra anlayacaktır. Tam olarak huzuru yakalamanın manevi mertebelerde yükselmekle olduğunu görecektir. İşte manevi mertebelerin en yükseği olan ve insanın kendisinin bir hiç olduğunu idrak ettiği Fenafillah mertebesidir.

Fenafillah, Allah’ta kendini yok etmektir, bu manevi bir mertebedir. Tıpkı yağmur damlasının küçük bedenini okyanusta yok etmesi gibi. Bu yok ediş aslında bir güçleniştir. Tek başına olsa bir dalı kımıldatamayan damla, deryaya karışınca neleri alıp götürebilir bir düşünün! Peygamber efendimiz s.a.v. “Ölmeden evvel ölünüz” derken bunu kasteder. Allah’ın vücudundan başka gerçek vücut yoktur, er ya da geç dönüşümüz ancak O’nadır. O halde dönüşümüz O’na olacaksa ölmeden evvel O’na dönmeli ve O’nda kendimizi kaybetmeliyiz.

Allah’a en yakın olabileceğimiz mertebe Fenafillah mertebesidir. İnsanı manevi huzura ve doyuma kavuşturacak üç mertebe vardır. Fenafillah bu mertebelerin en yükseğidir.

Manevi mertebelerde huzuru yakalayan insan, gerçek lezzeti ve doyumu yakalamış olur. Çünkü Fenafillah olmadıkça nefis tatmin olmayacaktır. 

Fenafillaha ulaşmak dileğiyle…

 

Sevgi ve saygılarımla…

Etem ALBAYRAK

Bu haber 728 defa okunmutur.

BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010