Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

COĞRAFİ BİLGİLER

"OTLUKBELİ"

    Erzincan'ın 8 ilçesinden biri olan Otlukbeli, 1750 metre yükseklikte  ve Doğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Karadeniz Bölümü sınırları üzerinde uzanan, 120 km.lik Otlukbeli Dağlarının güney yamaçları üzerinde yer alır. Erzincan-Mercan-Çayırlı(Harmantepe) güzergahından gidilmesi kaydıyla il merkezine yaklaşık 143 km uzaklıkta bulunmaktadır. Otlukbeli Erzincan'ın kuzeydoğusunda yer almaktadır.

   Otlukbeline komşu olan yerleşim merkezleri, güneyinde Çayırlı ilçesi (37 km), kuzeyinde Bayburt il merkezi (52 km),Demirözü (40 km), doğusunda ise Aşkale (100 km), Tercan(67 km ) ilçeleri bulunmaktadır.
 
   Otlukbeli Erzincan'ın en küçük yüzölçümüne sahip olan ilçesidir, toplam yüzölçümü 254 km2 dir. Otlukbelinin 254 km2 lik alanı içerisinde 10 köyü ve 1 ilçe merkezi bulunmaktadır. Otlukbeli dağlarının güney yamacına kurulan ilçe merkezi Fatih mahallesi, Şehitler mahallesi ve Mehmet Akif Ersoy mahallesi adıyla 3 mahalleden oluşan tipik bir iç bölge kasabası niteliğini taşır.
 
    Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Bölümünde yer alan Otlukbeli'nin yerleşim alanı eğimli bir plato yüzeyi  olup, ilçe merkezinin rakımı 1750 metre yüksekliğindedir. Bölgede rakımın 2000 metreye ulaştığı yükseltiler bulunmaktadır, yükselti farklılıkları kuzeye gidildikçe artmaktadır, ilçenin güneyindeki Karadivan köyü (1609 m) ile kuzeyindeki Ördekhacı köyü(2029 m) arasında 420 metre yükselti farkı vardır. Birbirine çok yakın bu iki köy arasındaki 420 metrelik yükseklik farkı bölgede kısa mesafelerdeki  rakım değişikliklerini otaya koymaktadır.
 
   Otlukbeli yüzeysel olarak dağlık bir araziye sahiptir, ova olarak çok büyük düz alanlar bulunmamasının yanında çok sayıda vadi ve platolara sahiptir.
 
   Dağlık ve yüksek rakımlı bir yapıya sahip olan Otlukbeli'nin iklimide bunlara orantılı olarak karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Diğer bölgelere göre Otlukbeli'nde kış ayları daha uzun ve soğuk, yaz ayları ise daha ılık ve serin geçmektedir.
 
   Karasal iklimin en etkili görüldüğü Otlukbeli'ndeki bitki örtüsü de bu iklime bağlı olarak belirgin özellikler göstermektedir, baharın geç gelişi ve yaz aylarının kısa ve ılık geçmesi birçok bitki ve ağacın gereksinimi olan sıcağı yeteri kadar alamaması sonucunda gelişimlerini yeteri kadar  tamamlayamazlar, genel olarak çıplak bir arazi yapısına sahiptir, daha çok otsu bir bitki örtüsüne sahiptir, çok sayıda farklı bitkiler ve ayrı ayrı zamanlarda yetişen çiçekler görülmektedir, bu da Otlukbeli'ni arıcılık ve bal üretimi için mükemmel bir konuma taşımaktadır.
 
 OTLUKBELİ GÖLÜ
  Otlukbeli'nin coğrafi yapısı içerisinde göze batan incelenmesi ve görülmesi gereken bir doğa harikasıdır. Otlukbeli gölü ilçe merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktadır, Küçük Otlukbeli köyü sınırları içerisinde bulunan gölün alanı yaklaşık olarak 7500 m2 dir. Otlukbeli gölü deniz seviyesinden 1855 metre yüksekliktedir, gölün derinliği 20 metredir.Mevsimine göre uzunluğu 150-160 m, genişliği 30-50 m arasında değişmektedir. Alanının çok küçük olmasının aksine taşıdığı özellikler çok büyüktür, göl içerisine hem maden suları, kükürtlü sular hemde dere tarafından beslenen tatlı sular karışmaktadır.
 
   Bir doğa harikası olan Otlukbeli gölü oluşumu bakımından dünyada eşine çok az rastlanan bir yapıya  sahiptir. Otlukbeli Gölü çanağının oluşum kökeni itibariyle Türkiye gölleri arasında yeni bir göl tipi olarak belirlenmektedir. Çünkü bir traverten sed gölü olmakla birlikte, göl oluşumuna sebebiyet veren esas süreç maden suları olup traverten seddi, bu suların asırlar boyu eritip biriktirdiği sediment (tortul materyel) tarafından oluşturulmuştur. Dolayısıyla Otlukbeli Gölü maden sularının oluşturduğu traverten seddi gölü olarak tanımlanabilir. Bu nedenle de Türkiye gölleri arasında, çanağının oluşum nedeni bakımından yeni bir göl tipi sayılmakta ve Dünya göl tipleri arasında da ender bulunabilecek, hatta, belkide örneği olmayan bir tip olarak nitelenmektedir.
 
Göl maden sularının oluşturduğu traverten seddi gölü olup oluşumu günümüzde de devam etmektedir. Göl kalsiyum, magnezyum ve demir katyonları ile bikarbonat, sülfat ve klorür anyonları içermektedir. Gölün içindeki maden suları romatizmal hastalıklarda kırık çıkık rahatsızlıklarında ve kadın hastalıklarının tedavisinde fayda sağlamaktadır.

Otlukbeli gölü bu öneminden dolayı bir doğa harikası olup, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kurulu tarafından doğal sit alanı ilan edilerek, (15.04.1994 tarih ve 612 sayılı karar) çevre koruma altına alınmıştır.

 
 
 
                                                         OTLUKBELİCAN.COM                                                          
 

Bu sayfa 8453 defa görüntülenmiştir.

BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010