AMASYALI AHMET ERZİNCANLI ECDADINI ARIYOR


Açıklama: TÜRK'ÜN MEMLEKET SEVDASI, ECDADA SAYGISI 100 YIL GEÇSE BİLE SİLİNMİYOR.
Kategori: OTLUKBELİ GENEL
Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2018
Geçerli Tarih: 14 Kasım 2018, 17:21
Site: Otlukbelican Otlukbeli Haberleri
URL: http://otlukbelican.com/haber_detay.asp?haberID=1088


Amasyalı Ahmet Altuntaş yıllardır büyük dedelerinin izini sürüyor

   

Amasya’nın Göynücek ilçesi, Damlaçimen köyü nüfusuna kayıtlı olup İstanbul’da yaşayan Ahmet Altuntaş (41) dedesinin anlattığı hikâyelerin izini sürerek Erzincan’daki büyük dedeleri ve akrabalarına ulaşmaya çalışıyor. 

 

Damlaçimen köyünde doğup büyüyen ve yirmi yıldır İstanbul’da yaşayan Ahmet Altuntaş’ın bu merakı İstanbul’a geldikten sonra başladı. Köyde yaşadığı yıllarda; Osmanlı-Rus Harbi sırasında (1916) Erzincan’dan kaçıp Amasya’ya gelen dedesi Mahmut Altuntaş’tan sürekli göç, savaş, yokluk, yetimlik hikayeleri dinleyen Ahmet Altuntaş, Erzincan’da kalan akrabalarını bulmaya ve onlara ulaşmaya çalışıyor.  

 

Dede Mahmut Altuntaş anlatıyor:

 

Adım Mahmut, aslen Erzincanlıyım. Lakabımız Karahasanoğlu veya sarıhasan diye bilinir. Babamın adı Hasan, annemin adı Pamuk. Doğum tarihim 1328 (1912) olarak gözüküyor. Bir amcam vardı. Adıma Tezölenin Kamil derlerdi. 

 

Henüz 7-8 yaşlarında bir çocukken Osmanlı-Rus Harbi nedeniyle Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Karakulak nahiyesinden (şimdiki adı Otlukbeli Karadivan Köyü) savaş nedeniyle kaçarak yola çıktık.

Soğuk kış aylarıydı. Yaşlıları ve çocukları kağnılara, at arabalarına bindirip “ Şu dağın ardında Karakulak diye bir nahiye var” dediler. Ancak Kop Dağı olan o dağda çok kar olduğu için yaşlı ve çocuklar ölünce sağ kalanlar dağı aşamayacakları düşüncesiyle geri dönerek Sivas istikametine yöneldiler. Yürüyerek Sivas’ın Suşehri Karakoluna geldiler. Orada uçaktan, “Ey Türk kardeşler, kaçmayın, size bir şey yapmayacağız” şeklinde yazılar yazan mektuplar atıldı. Karakoldaki görevliler kafileyi geri döndürmek istedi fakat onlar yola devam ederek Tokat-Zile’ye geldiler. Burada birkaç ay kaldıktan sonra Kaymakam bizi Zile Kalesine topladı ve hepimizi köylere dağıttı. O zaman soyadı olmadığından insanlar lakaplarla anılırdı. Hepimizin eline bir yazı verdiler, sıra bize gelince Karahasan (Sarıhasan da olabilir) adını verdiler. Bir süre sonra amcamla birlikte Amasya-Göynücek-Damlaçimen köyüne gelerek yerleştik.

Amcama Tezölenin Kamil derlerdi. Sesi güzeldi, çok güzel türkü söylerdi. Daha sonra amcam beni bırakıp tekrar Erzincan’a döndü. Ben Amasya’da kaldım. Çocukken hatırladığıma göre Erzincan’daki köyümüzde bir evimiz vardı. Bir de Kaçaklar denen mevkide 50-60 dönümlük bir tarlamız. Burada büyük bir su değirmenimiz vardı. Köyde yaşayan Möhreli ve Şavgu isimli kişiler arasında geçen hikayeleri hatırlıyorum. 

 

  Bu hikayeleri bilen, duyan ve dedesinin akrabaları olduğunu düşünen kişiler 0533 698 93 14 numaları telefondan Ahmet Altuntaş’a ulaşabilirler.


Haber Otlukbelican.com

Etem Albayrak