Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 
KAYI BOYU SİMGESİ NE ANLAMA GELİYOR

KAYI BOYU SİMGESİ NE ANLAMA GELİYOR

Tarih 06 Ocak 2017, 22:30 Editr

OTLUKBELİ SAVAŞI ŞEHİTLERİ ANITINDA DA KARŞIMIZA ÇIKAN "IYI" SİMGESİNİN ANLAMI NEDİR

Kayı boyu simgesi günlük hayatımızda birçok yerde karşımıza çıkıyor. Bazen bir giyecek üzerine yapılmış baskıda, bazen bir yüzükte bazen de bir dizi filmde karşımıza çıkıyor.  2 ok ve 1 yay figüründen oluşan bu simge, Türk ve Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahiptir. 'IYI' şeklindeki kayı boyu simgesi ne anlama geliyor peki? Tarihimiz için önemi nedir? Bu kelime eski dilde ne anlama geliyor? Bu soruların cevapları yazımızda yer alıyor...

 

Kayı kelime anlamı olarak güç, kuvvet ve kudret sahibi demektir. Kayı boyunun damgası, iki ok ve bir yaydan oluşur. Babası Gün Han ve dedesi Oğuz Han olan Kayı Han bu boyun ilk atasıdır

Kayı boyu, Oğuzlar'ın Bozok kolundan bir boydur. Aslında Oğuzlar'ın 24 boyundan sadece biridir. Bizim için bu kadar önemli olmasının nedeni ise, Osmanlılar'ın da bu boya mensup olmasıdır. Kayı kelimesi; muhkem, kuvvet ve kudret sahibi anlamına gelmektedir. Kayı boyunun simgesi 2 ok ve 1 yaydır. Babası, Gün Han ve dedesi Oğuz Han olan Kayı Han, bu boyun ilk atası olarak bilinir.

 Kayı Boyu, Osmanlılar'ın kuruluş dönemlerinde balkanların fethinden büyük fayda sağlamıştır. Burada Vardar Ovası ve Kaza-i Cuma havarisine yerleşmişlerdir. Türkiye'de de Ankara, Çankırı, Eskişehir, Orhaneli, Isparta, Burdur başta olmak üzere birçok köye yerleşmişlerdir. Osmanlı padişahlarının atasoyları da Kayı Boyu'dur.

Gün Han ve dedesi Oğuz Han, önce Ahlat bölgesine yerleşmişlerdir. Anadolu Selçuklu sultanı I. Alâeddin Keykubad, bu dönemde kayıları göçebe hayat yaşamalarından dolayı Halep, Karacadağ ve Viranşehir çevrelerine yerleştirmiştir. Ertuğrul Bey ise Söğüt ve Domaniç yörelerine yerleşmiştir. Söğüt kışlak, Domaniç ise yaylak olarak kullanılmışlardır. Türkiye Selçukluları Devleti'nin batı sırında uçbeyi olan Ertuğrul Gazi, 1281'de Söğüt'te vefat etti.

Kayılar, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda esas nüveyi teşkil ettiler. Rumeli'nin fetih çalışmalarına da katılmışlardır. Sultan II.Murad, soyunun bu boya ait olduğunu göstermek için de sikkelere IYI simgesi koydurtmuştur. Sonraki padişahlar dönemlerinde sikkelerde görülmeyen IYI simgesi, Kanuni dönemine kadar çeşitli eşyaların üzerinde yer almıştır.

Kayı boyuna mensup Karakeçili göçebe oymağı, yıllardan beri Söğüt'teki Ertuğrul Gazi türbesini ziyaret etmekte ve çeşitli etkinlikler yapmaktadır.


Bu haber 5465 defa okunmutur.

OTLUKBELİ GENEL

BAŞKAN TEKTAŞ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN TEKTAŞ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ YUSUF TEKTAŞ İLÇE MERKEZİNDE YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

OTLUKBELİ GENÇLİK İFTARDA BULUŞTU

OTLUKBELİ GENÇLİK İFTARDA BULUŞTU OTLUKBELİ GENÇLİK İFTAR SOFRASINDA.
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010