Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 
UZAYDAN GÖRÜLEN TEK TÜRK ERZİNCAN'DA

UZAYDAN GÖRÜLEN TEK TÜRK ERZİNCAN'DA

Tarih 31 Mayıs 2015, 14:01 Editr

KAHRAMAN TÜRK ASKERİNİN ÇIPLAK ELLLERİYLE DAĞLARA VURDUĞU BU MÜHÜR UZAYDAN BİLE GÖRÜLÜYOR

Erzincan'da bir dağ eteğine yapılan bu resim, uzaydan bile görülüyor..

Erzincan'ın Keşiş Dağları eteklerinde bulunan ‘Düz Parmaklar Sırtı’ adı verilen tepedeki Atatürk portresi, uzaydan bile görünen tek Türk özelliği taşıyor. Erzincan il merkezinin her yerinden ve Ergan dağından bile çıplak gözle rahatlıkla görülen Atatürk portresi Türkiye’nin ve dünyanın en büyük Atatürk portresi olma özelliği taşıyor. Atatürk portresi şehir merkezinin tam kuzeyinde yer alan Işıkpınar köyünün üst tarafında yer alıyor.

1982 Yılında 3 bin gönüllü askerle 29 günde tamamlanan 176 metre boyunda 7 bin 500 metrekare alan üzerine yapılan dev portre için Ressam Mustafa Aydemir, portreyi dağlardan toplanan taşlarla yaptı.

Erzincan’da kısa dönem askerlik yaparken hayalinin bir bölümünü gerçekleştiren Aydemir “Aslında orada o resmin askerler ve kent üzerindeki moral etkisini düşünerek hareketli, sesli bir portre tasarlamıştım. Portrenin Türk Milleti'ne ait olduğunu düşünerek altına imzamı atmadım. Taşları insan zincirleri oluşturularak, dağın tepesine taşıdık. Dağda çalışırken, kurt sürüleri çadırımızı bastı. Ayı sürüleri ile de karşılaştık. Çok zorluklar çektik. Zaman zaman geceleri de çalıştık. ‘Dağdan Bakan Gözler’ kitabında yaşadıklarımızı ve yaptıklarımızı anlatıyorum” dedi.

Vatani görevini 59'uncu Topçu Tugay Komutanlığı'nda 4 ay kısa dönem er olarak yapan ressam Mustafa Aydemir, 1982'de 3 bin gönüllü askerle 600 ton taş, 210 ton harç ve 200 ton boya kullanarak büyük bir proje başlattı. 7 bin 500 metrekare alan üzerine kondurulan Atatürk portresi 29 günde tamamladı. Mustafa Aydemir, “Bu resim benim hayalimin sadece bir kısmı idi. Aslında Atatürk'ün askerler ve kent üzerindeki moral etkisini düşünerek hareketli ve sesli portre tasarlamıştım. Bu da dünyada ilk olacaktı. Ama bunun için gerekli bütçe çıkmayınca resim yapıldığı gibi kaldı” diye konuştu.

TAŞLAR, İNSAN ZİNCİRİYLE TEPEYE NAKLEDİLDİ

Portrenin dağdan elle toplanan taşlardan yapıldığını vurgulayan Mustafa Aydemir, şöyle dedi: “Deprem bölgesi üzerinde olmasına karşın yüzlerce yıl sonraya kalması için planladığım çalışmada çok hassas davrandık. Dağdan gelen yağmur sularından oluşan sellerin resmi aşağıya kaydırmaması için, drenaj çalışması yaptık. Çevredeki tepelerden toplanan taşları insan zincirleri oluşturularak dağın tepesine taşıdık. Çalışmalar sırasında kurt ve ayıların saldırısına uğradık. Çok zorluklar çektik. Ama başta o dönemki Tugay Komutanı rahmetli Hidayet Güngör ve 3 bin askerle bu büyük çalışmayı ortaya çıkardık.

ERKEN TERHİS ÖDÜLÜNÜ REDDETTİ

” Atatürk portresini bitirdikten sonra ödül olarak kendisi ve ekibine tezkerelerinin imzalanarak verildiğini, portrenin altına imzasının atılmasının söylendiğini vurgulayan ressam Aydemir, “İlk defa bir emre karşı geldim ve erken terhis istemedim. Vatani görevimi günü gününe tamamladım. Portrenin Türk Milleti'ne ait olduğunu düşünerek de altına imza atmadım. Gelen yoğun baskı sonucu 27 yıl sonra portreyle ilgili belgesel bir kitabın hazırlanması için çalışmalara başladım”.

Ressam Aydemir’in Erzincan’ı ve Atatürk portresini anlatan kitabı ‘Dağdan bakan gözler’ tamamlanarak okuyucularına sunuldu.

Mustafa Aydemir kimdir?

Ressam Mustafa Aydemir, 1953 yılında Antalya’da doğdu. Antalya Lisesinden mezun olduktan sonra 1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünden mezun oldu. 1982 yılında askerlik görevini yapmak üzere Erzincan 59’ncu Topçu Tugay Komutanlığında 4 ay kısa dönem Er alarak yaptı. Halen İstanbul’da yaşayan Baydemir, evli ve 4 çocuk babası.

Bu haber 2757 defa okunmutur.

KÜLTÜR SANAT

ALİ YÜCEL'İN 30 YILLIK OTLUKBELİ SEVDASI

ALİ YÜCEL'İN 30 YILLIK OTLUKBELİ SEVDASI ALİ ÖĞRETMEN UNUTAMADIĞI OTLUKBELİ'Nİ 30 YIL SONRA ŞİİRİYLE ANLATTI

RAMAZAN AKŞAMLARI DOLU DOLU GEÇİYOR

RAMAZAN AKŞAMLARI DOLU DOLU GEÇİYOR ERZİNCAN'IN RAMAZAN AKŞAMLARI ÇOK FARKLI
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010