Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 
ÇAYIRLI'NIN 40 YILLIK RÜYASI GERÇEK OLUYOR

ÇAYIRLI'NIN 40 YILLIK RÜYASI GERÇEK OLUYOR

Tarih 04 Ağustos 2013, 16:16 Editr

ÇAYIRLI YENİ BİR YATIRIMA KAVUŞUYOR, TURNA ÇAYIRI BARAJININ TEMELİ ATILDI

Çayırlı İlçe merkezine 45   kilometre uzaklıkta bulunan Turnaçayırı Barajı’nın temel atma törenine; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Erzincan Valisi Sayın Abdurrahman Akdemir, Gümüşhane Valisi Dr. Sayın Yusuf Mayda, Erzincan Milletvekili Sayın Sebahattin Karakelle, Gümüşhane Milletvekili Sayın Feramuz Üstün, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Yüksel Çakır,Kaymakamımız Sayın Önder Çoşğun,Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, Köy Muhtarları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, yaptığı konuşmasında; Doğu Anadolu Bölgesinin GAP’ı olarak nitelendirilen Turnaçayırı Barajı'nın temelinin atıldığını ve Erzincan’a hayırlı olması temennisinde bulundu. “Turnaçayı Barajı ile '150 bin dönem araziyi suyla buluşturacağız. Bu projenin gerçekleşmesi aşamasında burada yüzlerce insan çalışacak ve proje tamamlandığında ise 7 bin hemşehrimize iş imkanı sağlayacak. 3 yıl boyunca Çayırlı bir şantiye gibi sürekli geçe-gündüz faal olacak. Bununla da kalmayacak baraj bittiğinde, bu topraklar suyla buluştuğunda bir yılda elde edilen mahsul 66 milyon olacak." dedi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım konuşmasında son olarak yaklaşan Ramazan Bayramı sebebiyle Erzincan halkının bayramını kutladı.

Baraj temel atma töreninde konuşan Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ise “Bugün dünyada bir milyar insan günlük 1 doların altında bir harcama ile hayatını idare ediyor. Dolayısıyla Türkiye hem büyüyor, hem refahı artıyor, hem refahı adil bir şekilde paylaşıyor. Sizin verdiğiniz destek ile sizin gösterdiğiniz teveccüh ile hakikaten devletimiz bu dağlara kadar geliyor ve suyu bereketli topraklarla birleştiriyor.” dedi.

Temel atma töreninde konuşan Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Erzincan’ımızın 40 yıllık rüyasının gerçekleşmesine 3 yıl gibi kısa bir zamanın kaldığını ifade ederek; “Turnaçayı Barajı ile Erzincan ovası, Mercan ovası ve Çayırlı ovasının toprakları bolluğa ve berekete kavuşmuş olacak. Köylümüzün ve çiftçimizin yüzü gülecek, gelirler aratacak. Bu yatırımlar sayesinde, artık bu bereketli topraklardan dışarıya göç vermeyecek, göçü tersine çevirmiş olacağız.” dedi

Konuşmasının devamında Erzincan nüfusunun yüzde 40'ının köy ve beldelerde yaşadığına ve buna bağlı olarak genellikle tarım ve hayvancılıkla geçindiğine değinen  Vali Akdemir; ilimizde 203 bin hektar olan tarım arazisinin 97 bin hektarı sulandığını, Turnaçayırı Barajı ile bu bölgede 14,9 hektar alanın daha sulamaya açılacağını ve böylece tarım arazilerimizin yüzde 81’ini oluşturan 112 bin hektar alan sulamaya açılmış olacağını vurgulayarak, bütün bu çalışmalar ve yatırımlar ekonomisi her geçen gün gelişen, hızlı adımlarla büyüyen Erzincan’ımızı daha ileriye taşınmasının somut göstergesi olduğunu ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından Bakanlar ve Vali Abdurrahman Akdemir, Kaymakam  Önder Çoşğun, Belediye Başkanı Fevzi Kılıç tarafından eş zamanlı olarak açılış butonuna basılarak temel atma töreni gerçekleştirildi.Tunaçayı Barajı’nın temel atma törenin ardından Bakanlar ve Vali  İlçemizde  vatandaşlarla birlikte iftarlarını açtılar.

 
 

Bu haber 3388 defa okunmutur.

İLÇELERDEN

OTLUKBELİ'DE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

OTLUKBELİ'DE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ŞEHİTLER DİYARI OTLUKBELİ'DE, 18 MART ŞEHİTLERİ TÖRENLERLE ANILDI.

ÇAYIRLI'YA 18 MİLYONLUK ÖĞRENCİ YURDU

ÇAYIRLI'YA 18 MİLYONLUK ÖĞRENCİ YURDU ÇAYIRLI KADERİNİ DEĞİŞTİRİYOR
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010