Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 
BAŞBAĞLAR KATLİAMI 19. YILINDA UNUTULMADI

BAŞBAĞLAR KATLİAMI 19. YILINDA UNUTULMADI

Tarih 09 Temmuz 2012, 16:00 Editr

ERZİNCAN'IN KEMALİYE İLÇESİNE BAĞLI BAŞBAĞLAR KÖYÜNDE 1993 YILINDA PKK LI TERÖRİSTLER TARAFINDAN YAPILAN KATLİAM UNUTULMADI.

    Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde, 5 Temmuz 1993 tarihinde terör örgütü tarafından yapılan katliamda hayatını kaybeden 33 vatandaşımız, olayın 19. yıldönümünde düzenlenen hüzünlü bir törenle anıldı.
    Başbağlar köyünde, 5 Temmuz 1993 tarihinde Türkiye tarihine 'Başbağlar Katliamı' olarak geçen 33 masum vatandaşın öldürülmesinin 19. yıldönümü düzenlenen törenle anıldı. Erzincan'a 225 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyünde, Erzincan Valiliği, Kemaliye Kaymakamlığı, muhtarlık ve Başbağlar Köyü Derneği tarafından düzenlenen törende, 19 yıl önce yaşanan acı, bir kez daha yüreklerde hissedildi.
 
   Anma törenine, Erzincan Valisi Selman Yenigün, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Testici, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Milletvekili Şuay Alpay, Ankara Milletvekili Levent Gök, İstanbul Milletvekili İhsan Barutcu, İstanbul Milletvekili Aykut Aydoğdu, Amasya Milletvekili Salih Topal, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Şafak, BBP Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Şenliler, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
      Köy meydanında düzenlenen anma törenleri, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende 19 yıl önceki katliamdan yaralı olarak kurtulan köy muhtarı Ali Akarpınar, Kemaliye Kaymakamı Sayın Fatih Kaya, Erzincan Milletvekili Sayın Muharrem Işık, Erzincan Milletvekili Sayın Sebahattin Karakelle, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici’nin birlik ve beraberlik mesajları veren konuşmalarının ardından kürsüye gelen Vali Sayın Selman Yenigün; 19 yıl önce yaşanmış bu acıyı tazelemek için değil; terörü, karanlık elleri ve odaklarını bir kez daha lanetlemek üzere bir araya gelindiğini ifade etti. Vali Sayın Selman Yenigün, konuşmasında; “19 yıl önce bu şirin köyümüzde, tertemiz, pırıl pırıl, masum insanların uğradığı bu hain saldırıyı gerçekleştiren kirli ellerin ne denli insanlıktan uzak olduklarını ve terörün mantığının olmadığını tüm dünyaya bir kez daha duyurmak için buradayız.      Bu vesileyle Başbağlar şehitlerimizi ve vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyorum, ruhları şad olsun. Terörün sağı, solu ve mantığı olmaz. Nereden gelirse gelsin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en temel hakkı olan yaşama hakkına saldırı düzenleyenler karşılarında güvenlik güçlerimizi ve devletimizi bulacaklardır.        Şimdi hep birlikte bu kirli oyunu, bu çirkin tezgâhı bozmak durumundayız. Terörü besleyen kaynağı kurutmak, gelişmemizin, yükselmemizin önündeki en büyük engellerden biri olan bu terör belasından kurtulmak zorundayız. Ortak akılla ve her ferdin üzerine düşen görevi en güzel şekilde yapmasıyla bu işi başarabiliriz. Terörü besleyen cehaletle topyekûn savaşmak suretiyle bu işin üstesinden gelebiliriz. Terörün birinci hedefi birliğimizi ve beraberliğimizi bozmaktır. Bunu asla unutmadan, bir ve beraber olduğumuzu sarsılmaz bir şekilde ortaya koymakla bu belayı alt edebiliriz. Milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde kurtuluş savaşını hep birlikte omuz omuza çarpışarak, kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden beraber mücadele ederek bu güzel yurdu, bu güzel vatanı bize armağan etmişlerdir. Biz büyük bir milletiz, hepimiz kardeşiz. Tarihte zaman zaman yaşandığı gibi küstah dış güçler, içerideki kötü niyetli odaklar, kanlı ayrıcalıklı terörle kutsal vatanımızı, bölüp parçalamak için çalışıyorlar. Bu hainliğe karşı, yürek yüreğe bir araya gelerek mücadele etmek en şerefli görevdir. Yaşanan büyük acıyı dindirmez biliyorum ama burada şu hususu da belirtmek isterim. Devletimiz, Başbağlar köyümüzde yaraları bir nebze olsun sarmak amacıyla gerekenleri yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.
 
 
Yapılan konuşmaların ardından Başbağlar köyünde yapılacak olan ve içerisinde kütüphane, çok amaçlı salon, muhtarlık odası, katliam müzesi, şark odası bulunan Kültür Evi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi. Kültür Evi temel atma töreninin ardından, 33 vatandaşın katledildiği alanda yapılan şehitlik ziyaret edildi ve dualar okundu. Konuşmaların ardından şehitliğe geçilerek Kur’an-ı Kerim okundu. Yapılan duaların ardından tören sona erdi

Bu haber 3152 defa okunmutur.

İLÇELERDEN

OTLUKBELİ'DE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

OTLUKBELİ'DE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ ŞEHİTLER DİYARI OTLUKBELİ'DE, 18 MART ŞEHİTLERİ TÖRENLERLE ANILDI.

ÇAYIRLI'YA 18 MİLYONLUK ÖĞRENCİ YURDU

ÇAYIRLI'YA 18 MİLYONLUK ÖĞRENCİ YURDU ÇAYIRLI KADERİNİ DEĞİŞTİRİYOR
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010