Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 
OTLUKBELİ'LİLER BERLİN'DE BULUŞUYOR

OTLUKBELİ'LİLER BERLİN'DE BULUŞUYOR

Tarih 15 Mart 2012, 10:33 Editr

AVRUPADA YAŞAYAN OTLUKBELİ'LİLER HER YIL DÜZENLENEN GELENEKSEL OTLUKBELİ'LİLER GECESİ İÇİN ALMANYA'NIN BERLİN ŞEHRİNDE BİRARAYA GELEREK HASRET GİDERECEKLER.

     Avrupa Otlukbeli'liler Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği gece için Avrupa’nın dört bir yanından ve Türkiye'den akın eden Otlukbeli'liler Berlin'de buluşarak hasret giderecekler.

 
     Geçtiğimiz yıl 23 Nisan 2011 tarihinde Kassel'de biraraya gelen Otlukbeli'liler bu sene 07 Nisan 2012 tarihinde Berlin'de buluşarak 8. kez kaynaşmanın ve hasret gidermenin mutluluğunu yaşamış olacaklar.
  
   Yapılacak olan gece için başkent Berlin'de biraraya gelecek olan  Otlukbeli'lilerin, gecenin yapılacağı yere yakın olan Türk Şehitliği'ni de ziyaret etme fırsatları olacak.

   Berlin'de düzenlenecek olan Birlik ve Beraberlik Gecesindeki amaç, Avrupa’da ki Otlukbeli lileri onurlandırıp hasretlerini gidermeye çalışmak. Bu sene 8. kez düzenlenecek olan Birlik ve Beraberlik Gecesine Almanya, Fransa, İsviçre, Hollanda gibi Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan Otlukbeli'liler Berlin'de buluşarak birliktelik sağlamış olacak. Daha önceki Yıllarda Gaganeu ve Stutgart ve Kassel gibi şehirlerde düzenlenen gece bu sene Berlin'de düzenlenecek.

   Berlin'de yapılacak olan gece için bir açıklama yapan Avrupa Otlukbeli'liler Kültür Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu Başkanı Talip ÇALIŞKAN şunları belirtti; Gecemize Avrupa'nın her tarafındaki ve Memleketimizdeki tüm hemşerilerimizi bekliyoruz, bizler için çok önemli olan bu geceye küçüğüyle büyüğüyle, tüm aile fertleriyle katılmaları için tüm hemşerilerimizi davet ediyoruz. Davetiyelerimizi elimizden geldiği kadar ulaştırmaya çalışıyoruz, eğer davetiyesi ulaşmayan varsa lütfen bizi arayarak gece için detaylı bilgi alabilirler.
.

Tarih : 07 Nisan 2012 Cumartesi
Yer    : TIB            
            Columbiadamm 111, 10965 Berlin
            Flughafen Tempelhof ve Türk Şehitliği Karşısı

İrtibat için;

Talip ÇALIŞKAN   0049-30-615-21 81
                                0049-177-2724656
Fırat KARA             0049-163-6072592
 

Türkler
Türkler Berlin'deki en kalabalık yabancı nüfusunu oluştururlar. Berlin'de 119.000 Türk vardır. Kreuzberg İlçesi Türklerin en yoğun olarak yerleşik olduğu bölgelerdendir. Kreuzberg'in toplam nüfusu 146.884 kişidir ve bunun 49.010'u yabancıdır. Yabancı sayısı Alman vatandaşı Türkleri kapsamadığından, Kreuzberg'deki Türk sayısı oldukça fazladır.

BERLİN, Almanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. II.Dünya Savaşı öncesinde 4.3 milyon kişinin yaşadığı şehirde 2005 itibariyla 3.4 milyon kişi yaşamaktadır. Berlin, kuzey Almanya'da, Spree ve Havel nehirlerinin arasındaki kumluk bölgeye kuruludur. 1949'dan 1990'a kadar Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmıştı. Aradaki duvara da sonradan utanç duvarı denmiştir

 
BERLİN TÜRK ŞEHİTLİĞİ
      Berlin Türk Şehitliği, Prusya Krallığının bir armağanı olarak; dost ve müttefik Osmanlı ve Prusya devletlerinin kurmuş oldukları Türk-Alman dostluğunun bu güne kadar ki bir simgesi olmuştur. Alman-Türk dostluğu esasen 1711 yılında tahta çıkan Prusya Kralı I. Friedrich Wilhelm zamanında başlamıştır. Kurulduğu zaman Avusturya, Fransa ve Rusya'ya nispeten küçük olan bu krallığın korunması için I. Friedrich, içinde Müslüman Türk atlı birliklerinin de bulunduğu düzenli bir ordu oluşturmuştu.

Friedrich Wilhelm'in oğlu, meşhur Prusya Kralı II. Friedrich Wilhelm (Büyük Frederik)'in hükümeti zamanında bu dostluğa daha da önem verilerek ilk Osmanlı-Prusya Dostluk ve Ticaret Anlaşması imzalanmıştır. Ayrıca Büyük Frederik'in şu sözü, bu günkü Türk ve Alman toplumlarının karşılıklı ilişkileri bakımından özel bir anlam içermektedir: ''Eğer Türkler gelip ülkemde yerleşselerdi onlara camiiler yapardım.'' Bu temel anlayışın ışığında daha sonra ki Prusya Kralları da Osmanlılara daima sempati beslemiş ve yakınlık duydukları bu Türklerle her zaman dostluk ilişkileri içinde yaşamaya özen göstermişlerdir
Üç yüz yıla yakın bir zamandan beri süregelen bu güzel dostluğun simgesi olan Berlin Türk Şehitliği nasıl kuruldu?

Devlet-i Ali-yi Osmaniye'nin ilk ikametli (sürekli) sefiri olarak 3 Haziran 1797 günü Berlin'e gelen devlet Adamı, şair ve mutasavvıf Giritli Ali Aziz Efendi burada 29 Ekim 1798 tarihinde vefat etmişti. O zamanlarda memlekete cenaze nakli söz konusu olamayacağından, dost Osmanlı İmparatorluğunun elçisi için Prusya Kralı III. Friedrich Wilhelm, bu günkü Urbanstrasse'de (Geibelstrasse'nin Urbanstrasse'ye açıldığı yolağzının karşısında) bir yer tahsis etmiştir. Kısa bir süre sonra 28.04.1804 tarihinde, Osmanlı maslahatgüzarı Mehmed Esad Efendi Berlin' de vefat edince Ali Aziz Efendi'nin yanına defnedildi.
Bu iki yatırımızın mezarları daha sonra unutulmuş, ot ve fundalıkların arasında kaybolmuştur. 1836 yılında garip bir rastlantı suretiyle yeniden bulunan küçük Türk mezarlığına 1839 senesinde Osmanlı sefaret serkatibi Rahmi efendi, 1853 yılında Rasim Efendi isimli harbiye talebesi ve 1854 senesinde Aziz Ağa adında bir Türk genci defnedilmişlerdir.
1866 yılında eski Türk mezarlığı, zamanın Osmanlı Padişahından izin alınmak suretiyle lağvedilerek, orada mefdun bulunan beş mevta, Prusya Kralının hibe etmiş olduğu bugünkü Columbiadamm'da ki yere nakledilir. Birinci Dünya Harbinde yaralanarak tedavi için getirildikleri Berlin'de irtihal eden Osmanlı subayları da burada defnedilince mezarlığa'' Şehitlik'' denmeğe başlanmış, daha sonra resmen ''T.C. Milli Savunma Bakanlığı Berlin Türk Şehitliği'' unvanını almıştır.
İkinci dünya Savaşından sonra şehitlikte 200 kadar kabir bulunmaktaydı. Bu rakam 220' ye çıktığında mezarlığın dolduğu saptanarak cenazeler, 1963'te F. Almanya Hazine Ofisi tarafından Alman askeri mezarlığının ortasında bulunan araziye gömülmeye başlanmıştır. Diyanet İşleri Türk-İslam Birliğinin girişimleri sonucunda 1988 yılında Spandau Yerel Belediyesi, Gatow Landschaft Mezarlığı arazisinde Müslümanlar için ayrı bir mezarlık tahsis etmiş bulunmaktadır.

Türk Şehitliği, yalnızca Osmanlı Türk subayları ya da devlet adamlarına değil Arap, Kazak, Pakistanlı, İranlı, Kırımlı, Filistinli, Tunuslu Müslümanlara da ev sahipliği yapıyor. Berlin Türk Şehitliği�nin önemli bir özelliği de cumhuriyetin ilânından sonra doğrudan Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması. 1924-1990 arasında Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı kalan arazi bu yönüyle dünyada bir ilk olma özelliğine sahip. 1980'de, bir de mescit inşa edilir. Arazinin Diyanet İşleri�ne devredilmesi ise ancak mescit kurulduktan yaklaşık 15 yıl sonra iki minareli bir cami kurulması kararı alınınca gerçekleşir. Mescit ise 1998 yılında yıkılır.

Bu haber 2962 defa okunmutur.

AVRUPADAN

ALMANYA TURAN SEVDALILARI İŞBAŞINDA

ALMANYA TURAN SEVDALILARI İŞBAŞINDA "ALMANYA TURAN SEVDALILARI" ADINA YAKIŞIR ÇALIŞMALAR YAPIYOR

AVRUPA OTLUKBELİ DERNEĞİ RAMAZAN MESAJI

AVRUPA OTLUKBELİ DERNEĞİ RAMAZAN MESAJI AVRUPA OTLUKBELİ DERNEĞİNDEN RAMAZAN AYI MESAJI
FENAFİLLAH20 Ekim 2018
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010