Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 
BAŞBAĞLAR KATLİAMININ 18.YILDÖNÜMÜ

BAŞBAĞLAR KATLİAMININ 18.YILDÖNÜMÜ

Tarih 04 Temmuz 2011, 18:58 Editr

ERZİNCAN'IN KEMALİYE İLÇESİNE BAĞLI BAŞBAĞLAR KÖYÜNDE 18 YIL ÖNCE PKK LI TERÖRİSTLER TARAFINDAN ZALİMCE KATLEDİLEN 33 KİŞİ TÖRENLERLE ANILIYOR

  Kemaliye ilçemize bağlı Başbağlar köyünde 1993 yılında PKK lı teröristler tarafından katledilen 33 şehidimiz unutulmadı. Katliamda şehit olan 33 kişi yapılan törenlerle gözyaşları içerisinde anılıyor.

       
    5 Temmuz 1993’te akşam saatlerinde Başbağlar Köyüne gelen 100 kadar PKK'lı terörist akşam namazı için camiye gidenler başta olmak üzere köylüleri köy meydanında topladı. 1.5 saat propaganda yapan teröristler, köylülere mermi yağdırdı. Açılan ateş sonucu 29 kişi öldü. 1'i kadın 4 kişi de ateşe verilen evlerin içinde diri diri yakılarak öldürüldü.
 
Katliamın Acısı Unutulmadı
    5 Temmuz 1993 yılındaki Başbağlar Katliamı hakkında bir acıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır Şunları belirtti:

"Bundan 18 yıl önce Kemaliye İlçemize bağlı Başbağlar Köyünde gerçekleştirilen menfur katliamın acısını halen yüreklerimizde taşıyoruz. Bu olay tarihe kara bir sayfa, kara bir gün olarak geçmiştir. İnsani hiçbir açıklaması olmayan ideolojiler, 33 masum vatandaşımızın canına kıyarak, terörün en aşağılık yüzünü Başbağlar’da sergilemişlerdir.

 

     Maksatlarına ulaşmaları ihtimal dâhilinde olmayan katiller ve bu katillerin arkasındaki organizasyonun sahipleri, bu ülke insanının inanç sisteminden habersiz, böyle bir katliamla bizleri yıldırabileceklerini, korkutabileceklerini hayal ettiler ise bunda çok yanıldılar. Bu devlet halen ayakta ve inanıyorum ki dünya durdukça da ayakta kalacak. Bu devleti ayakta tutacak olan Başbağlar Köyü sakinleri gibi saf, masum Anadolu insanlarıdır.

         
    Biz memleketimizin her karışının bedelini canımızla ödemişiz.  Bu topraklarda söz sahibi olmaya kalkışan karanlık insanlar, teröristler, eşkıyalar inançları için ölmeye hazır on milyonları nereden bulacaklar acaba. Ama unutmasınlar ki şu anda bu topraklarda yaşayan insanlar içerisinde, tarih boyunca verdiğimiz şehitlerimizin sayısı kadar, can vermeye hazır vatan evlatları barınmaktadır. Biz bir ölürsek bin diriliriz. Biz toprağa verdiklerimizin arkasından ağlamadan, onların şahadet mertebesinden emin olduğumuzu bilerek dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz. Ama bu katliamın failleri ve bu faillerin hizmet ettikleri ideoloji, elbet bir gün yok olacak. Dünya bu insanları lanetle anmaktadır ve anacaktır.

 

    Bütün bunların akabinde son olarak menfur hadisenin mağdurlarına sabır, kaybettiğimiz canlara ise Cenab-ı Hak’tan rahmet temenni ediyorum".  

 
  
 
  
 
      
 
Haber
Otlukbelican.com

Bu haber 3572 defa okunmutur.

YAŞAM

ERZİNCAN'DA COŞKULU RAMAZAN AKŞAMLARI

ERZİNCAN'DA COŞKULU RAMAZAN AKŞAMLARI GELENEKSEL HALE GELEN ERZİNCAN'IN RENKLİ RAMAZAN AKŞAMLARI DEVAM EDİYOR. DÖRTYOL VE ÇEVRESİ İFTARDAN SONRA GÜND...

ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN

ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN KURALLAR DEĞİŞTİ. İLK GEÇİŞ HAKKI ARAÇLARIN DEĞİL "İNSANLARIN"
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010