Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

KUDAKA GURBETÇİ DOSYASINI AÇIKLADI

KUDAKA GURBETÇİ DOSYASINI AÇIKLADI

Tarih 17 Ekim 2018, 21:34 Editr

KUDAKA ARAŞTIRDI VE AÇIKLADI, İŞTE GURBETÇİ DOSYASI

Genel Sekreterliğini Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN'in yaptığı Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) "Gurbetçi Dosyası" isimli bir çalışma yaptı ve kamuoyuna açıkladı. İşte, ülke genelinde ve yurt dışında dikkatleri çeken dosyanın ayrıntıları.

YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZIN ÜLKEMİZİN EKONOMİSİNE KATKISININ ARTTIRILMASINA YÖNELİK BİLGİ NOTU

 Mevcut Durum Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı verilerine göre yurtdışında 6 milyonu aşkın vatandaşımız yaşamakta olup bunların yaklaşık 5,5 milyonu Batı Avrupa ülkelerinde, geri kalanı ise Kuzey Amerika, Asya, Orta Doğu ve Avustralya’da yerleşiktir.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının çoğu artık sadece işçi konumunda olmayıp akademisyen, bilim adamı, doktor, mühendis, avukat, gazeteci, iş adamı, sanatçı, politikacı, sporcu gibi çeşitli alanlarda meslek sahipleri olarak göç alan ülkelerin siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatına katılmaktadır.”

Ülkemizi ziyaret eden turistlerin yaklaşık %15-20’sini “gurbetçi” diye tabir edilen, yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Kişi başına ortalama harcama tutarlarına bakıldığında her üç yıl için de yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızın ortalama harcaması yabancıların ortalama harcamasına göre daha yüksek olmuştur. 3 yıllık ortalama alındığında yabancılar 714 dolar harcama yaparken yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımız 950 dolar harcama yapmış olup bu tutar yabancıların harcamalarından %33 daha fazladır. Bunun sonucu olarak ülkemizin turizm gelirinin yaklaşık %20-25’i gurbetçi vatandaşlarımızdan elde edilmektedir

Yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızın ülkemize geliş amaçlarının başında %57 ile “Akraba ve Arkadaş Ziyareti” gelmektedir. Bunu %21,6 ile “Gezi, Eğlence, Sportif ve Kültürel Faaliyetler” takip etmektedir

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın en yoğun olarak yaşadığı ülke Almanya’dır.

 Anadolu Ajansının resmi olmayan kaynaklara istinaden verdiği bilgiye göre Almanya’da çifte vatandaş olanlarla birlikte yaklaşık olarak 3 milyon Türk yaşamaktadır. Alman Federal İstatistik Dairesinin açıkladığı rakamlara göre bu ülkede 2017 yılı sonu itibarıyla 1 milyon 483 bin 515 Türk vatandaşı yaşamakta olup bu sayıya Alman vatandaşlığı bulunanlar dâhil edilmemiştir. Bu nedenle Almanya’da yaşayan Türklerin yaklaşık olarak yarısının Alman vatandaşlığının bulunduğu tahmin edilmektedir. Almanya’dan sonra Fransa, ABD ve Hollanda gibi ülkelerin yanı sıra toplamda yaklaşık 1 milyon Türk’ün azınlık statüsünde yaşadığı tahmin edilen Bulgaristan ve Romanya, Türklerin en fazla yaşadığı ülkeler arasındadır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Türkiye kökenli olup Türk vatandaşı olmayan gurbetçiler tarafından kurulan çok sayıda firma bulunmaktadır.

 Yurt dışında yaşayan Türklerin kurmuş olduğu firma sayılarına ilişkin kesin bir bilgiye ulaşılamamakla birlikte Prof. Dr. Faruk ŞEN tarafından yapılan bir çalışmada yalnız AB sınırları içinde 150 bine yakın Türk kökenli göçmenin kurduğu firmanın bulunduğu, bu firmaların 50 milyar Euro’ya yakın düzeyde yıllık ciroya sahip olduğu, 18 milyar Euro düzeyinde yatırım yapmış oldukları ve 750 bine yakın işçi çalıştırdıkları belirtilmiştir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkemize katkısının arttırılmasına yönelik yapılabilecek çalışmalardan bazıları farklı başlıklar altında aşağıda sıralanmaktadır.

Gurbetçilere Emlak Satışında Kolaylıklar Tanınması

Türkiye’deki konutlara talip olan ülkelerin başında İngiltere, Almanya, İrlanda, Danimarka, Hollanda, Norveç, Avusturya, Belçika, Fransa, ABD ve çeşitli Körfez ülkeleri gelmektedir. Mülkiyet kanunundaki mütekabiliyet esasının kaldırılmasıyla birlikte tüm dünyadan yabancı uyruklu emlak alıcıları ve yatırımcılar Türkiye’de emlak alım-satımı yapabilmektedir. Özellikle son dönemde döviz kurunda yaşanan artışlar yabancılar olduğu kadar gurbetçi vatandaşlarımız için de önemli bir fırsat teşkil etmektedir. Bu çerçevede gurbetçilerin ülkemizden yatırım veya tatil dönemlerinde konaklama amaçlı emlak satın alımları için kolaylıklar sağlanmalıdır. Bu çerçevede gurbetçilere yönelik satışlarda tapu harçlarında indirim veya KDV indirimi gibi ilave teşvikler sağlanması ülkemizin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörünün canlandırılmasına yol açabilecektir.

 Gurbetçilere Üniversiteye Girişte Kolaylıklar Tanınması

 Gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemizle bağlarını güçlendirme ve ülkemiz ekonomisine katkılarını artırabilmek için üniversiteye girişte bazı ek puanlarla pozitif ayrımcılık sağlanabilir.

Avrupa’da eğitimini tamamlayacak akademisyenlik veya doktorluk yapan gurbetçilerimizin yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak ülkemiz üniversitelerinde ders verebilmelerinin veya hastanelerinde görev yapabilmelerinin teşvik edilmesi hem tersine beyin göçüne yol açacak hem de ülkemiz ekonomisi adına pozitif sonuçları olacaktır.

 Gurbetçilerin Düğün Alışverişlerinin Türkiye’den Yapılması

 Yurtdışında yaşayan önemli sayıdaki gurbetçi gençlerimizin başta mücevherat (altın, pırlanta vs.) olmak üzere gelinlik, beyaz eşya ve mobilya gibi düğün alışverişlerini Türkiye’den karşılamalarında bir takım kolaylıklar sağlanmalıdır. Örneğin söz konusu alışverişlerde KDV muafiyeti, nakliye maliyetlerinin karşılanması gibi destek unsurları ülke ekonomisinin canlandırılması adına yararlı olabilecek destek unsurları olabilecektir.

Gurbetçilerin Yapı Malzemelerinin Türkiye’den Karşılanması

Üretmiş olduğumuz inşaat malzemelerinin yurtdışında yerleşik vatandaşlarımızca da kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu çerçevede söz konusu ürünlerin gurbetçiler tarafından satın alınması durumunda KDV indirimi/muafiyeti, nakliye desteği gibi teşvikler sağlanması yararlı olacaktır.

 Gurbetçi Vatandaşların Türkiye’de Yatırım Yapmaya Özendirilmesi

Ülkemiz, Avrupa ve Asya arasındaki stratejik konumu, dinamik nüfusu, nitelikli istihdam varlığı, başta işgücü olmak üzere üretim maliyetlerinin düşük olması gibi unsurlar dikkate alındığında yabancı yatırımcılar için cazip bir liman konumundadır. 2017 yılı verilerine göre ülkemizde toplam 58.418 adet yabancı yatırımcı olup yabancı yatırım tutarı 10,9 milyar ABD doları şeklindedir. Ülkemizde başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı teşvikleri olmak üzere, kalkınma ajansları, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, KOSGEB, İŞKUR gibi farklı kurum ve kuruluşlarca yatırımcılara cazip teşvik ve destekler sağlanmaktadır. Bu desteklerden önemli sayıda yerli ve yabancı yatırımcı istifade etmektedir. Gurbetçi vatandaşlarımızın ülkemize yatırım yapmasının özendirilmesi de bu noktada hayati önem taşımaktadır.

 Gurbetçi vatandaşlarımızın yatırımları için bürokratik süreçlerin kolaylaştırılması ve teşvik ve destekler konusunda pozitif ayrımcılık yapılması ülkemiz ekonomisi adına son derece faydalı sonuçlar oluşturacaktır. Bu noktada örneğin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı teşvikleri çerçevesinde gurbetçiler tarafından yapılacak yatırımlarda bölge ayrımı olmaksızın 6. Bölge teşviklerinin sağlanması veya hali hazırdaki teşvik uygulamasında gurbetçilere ilave vergi indirimi, SGK primi desteği verilmesi başarılı sonuçlar doğurabilecektir.

Bu haber 457 defa okunmutur.

GÜNCEL

ERDEF'TE GÜNDEM ERZİNCAN

ERDEF'TE GÜNDEM ERZİNCAN ERDEF ERZİNCAN SEVGİSİNİ SICAK TUTMAYA ÇALIŞIYOR.

YEREL TİCARET FUARI AÇILDI

YEREL TİCARET FUARI AÇILDI ERZİNCAN'DA YEREL TİCARET FUARI AÇILDI
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010