Untitled Document
 
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ ERZİNCAN ANKETLER SİTENE EKLE KÜNYE İLETİŞİM
Untitled Document

TARİH VE SAAT

REKLAMLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

REKLAM

 

ÖNE ÇIKANLAR

AMASYALI AHMET ERZİNCANLI ECDADINI ARIYOR

AMASYALI AHMET ERZİNCANLI ECDADINI ARIYOR

Tarih 18 Haziran 2018, 23:32 Editr

TÜRK'ÜN MEMLEKET SEVDASI, ECDADA SAYGISI 100 YIL GEÇSE BİLE SİLİNMİYOR.

Amasyalı Ahmet Altuntaş yıllardır büyük dedelerinin izini sürüyor

   

Amasya’nın Göynücek ilçesi, Damlaçimen köyü nüfusuna kayıtlı olup İstanbul’da yaşayan Ahmet Altuntaş (41) dedesinin anlattığı hikâyelerin izini sürerek Erzincan’daki büyük dedeleri ve akrabalarına ulaşmaya çalışıyor. 

 

Damlaçimen köyünde doğup büyüyen ve yirmi yıldır İstanbul’da yaşayan Ahmet Altuntaş’ın bu merakı İstanbul’a geldikten sonra başladı. Köyde yaşadığı yıllarda; Osmanlı-Rus Harbi sırasında (1916) Erzincan’dan kaçıp Amasya’ya gelen dedesi Mahmut Altuntaş’tan sürekli göç, savaş, yokluk, yetimlik hikayeleri dinleyen Ahmet Altuntaş, Erzincan’da kalan akrabalarını bulmaya ve onlara ulaşmaya çalışıyor.  

 

Dede Mahmut Altuntaş anlatıyor:

 

Adım Mahmut, aslen Erzincanlıyım. Lakabımız Karahasanoğlu veya sarıhasan diye bilinir. Babamın adı Hasan, annemin adı Pamuk. Doğum tarihim 1328 (1912) olarak gözüküyor. Bir amcam vardı. Adıma Tezölenin Kamil derlerdi. 

 

Henüz 7-8 yaşlarında bir çocukken Osmanlı-Rus Harbi nedeniyle Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Karakulak nahiyesinden (şimdiki adı Otlukbeli Karadivan Köyü) savaş nedeniyle kaçarak yola çıktık.

Soğuk kış aylarıydı. Yaşlıları ve çocukları kağnılara, at arabalarına bindirip “ Şu dağın ardında Karakulak diye bir nahiye var” dediler. Ancak Kop Dağı olan o dağda çok kar olduğu için yaşlı ve çocuklar ölünce sağ kalanlar dağı aşamayacakları düşüncesiyle geri dönerek Sivas istikametine yöneldiler. Yürüyerek Sivas’ın Suşehri Karakoluna geldiler. Orada uçaktan, “Ey Türk kardeşler, kaçmayın, size bir şey yapmayacağız” şeklinde yazılar yazan mektuplar atıldı. Karakoldaki görevliler kafileyi geri döndürmek istedi fakat onlar yola devam ederek Tokat-Zile’ye geldiler. Burada birkaç ay kaldıktan sonra Kaymakam bizi Zile Kalesine topladı ve hepimizi köylere dağıttı. O zaman soyadı olmadığından insanlar lakaplarla anılırdı. Hepimizin eline bir yazı verdiler, sıra bize gelince Karahasan (Sarıhasan da olabilir) adını verdiler. Bir süre sonra amcamla birlikte Amasya-Göynücek-Damlaçimen köyüne gelerek yerleştik.

Amcama Tezölenin Kamil derlerdi. Sesi güzeldi, çok güzel türkü söylerdi. Daha sonra amcam beni bırakıp tekrar Erzincan’a döndü. Ben Amasya’da kaldım. Çocukken hatırladığıma göre Erzincan’daki köyümüzde bir evimiz vardı. Bir de Kaçaklar denen mevkide 50-60 dönümlük bir tarlamız. Burada büyük bir su değirmenimiz vardı. Köyde yaşayan Möhreli ve Şavgu isimli kişiler arasında geçen hikayeleri hatırlıyorum. 

 

  Bu hikayeleri bilen, duyan ve dedesinin akrabaları olduğunu düşünen kişiler 0533 698 93 14 numaları telefondan Ahmet Altuntaş’a ulaşabilirler.


Haber Otlukbelican.com

Etem Albayrak

Bu haber 1420 defa okunmutur.

OTLUKBELİ GENEL

BAŞKAN TEKTAŞ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

BAŞKAN TEKTAŞ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ YUSUF TEKTAŞ İLÇE MERKEZİNDE YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

OTLUKBELİ GENÇLİK İFTARDA BULUŞTU

OTLUKBELİ GENÇLİK İFTARDA BULUŞTU OTLUKBELİ GENÇLİK İFTAR SOFRASINDA.
BİZDE ADET BÖYLEDİR18 Mayıs 2019
Untitled Document

ANKET

Kaç Yaşındasınız ?Tüm Anketler

REKLAM

Untitled Document

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

İLAN ve DUYURULAR

 
Otlukbelican.com 
Sitemize daha kolay ve çabuk ulaşmak için bilgisayarınızdaki  SIK KULLANILANLAR bölümüne eklemeyi unutmayınız.
Otlukbelican.com
 

REKLAMLAR

Untitled Document
   
Otlukbelican.com Otlukbeli Haber Portalı
bilgi@otlukbelican.com

Görsel Tasarım: B-G Media©2010